Αποκαρδιωτικός Παναθηναϊκός, έχασε με κάτω τα χέρια από την Μπάγερν!

Μόνο αντίδραση δεν έβγαλε ο Παναθηναϊκός

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά νωθρές στο παιχνίδι, με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά και να βρίσκεται στο 7-7 μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και με ένα σερί 12-2 δια χειρός Μπόνγκα, Βάιλερ-Μπαμπ και Γκιφάι, έφτασαν στο 19-9 παίρνοντας από πολύ νωρίς διψήφιο προβάδισμα, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που δεν είχε καμία δημιουργικότητα στην επίθεσή του. Η κατάσταση δεν άλλαξε και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπάγερν με πληθωρικό παιχνίδι και πρωταγωνιστές τους Χάντερ και Ρούμπιτ ξέφυγε ακόμα περισσότερο, πηγαίνοντας γρήγορα στο +13 (30-17). Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να βγάζει μια αντίδραση, «σφίγγοντας» την άμυνά του και τρέχοντας ένα 6-0 σερί με Γκριγκόνις και Μπέικον για το 30-23. Παρόλα αυτά, η δημιουργία συνέχιζε να είναι… είδος υπό εξαφάνιση στην επίθεση της ομάδας του Ράντονιτς, κάτι που βοήθησε την Μπάγερν να τρέξει ένα 7-0 σερί στο τέλος του ημιχρόνου, που έφερε τους Βαυαρούς στο +15 (43-28).

Η ίδια ακριβώς εικόνα συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιρνε απολύτως τίποτα από την επίθεση του, με την Μπάγερν από την άλλη να βρίσκει λύσεις με τον Γκιλέσπι, μένοντας άνετα στο +15 (47-32). Με τους Γερμανούς να επισκέπτονται συχνά τη γραμμή των βολών και την επίθεση των «πρασίνων» να παραμένει κολλημένη, η διαφορά ξέφυγε και στους 18 (53-35). Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς με περιφερειακά σουτ από Λι και Γουίλιαμς φάνηκε να βγάζει μια αντίδραση, μειώνοντας στους 12 (55-43). Η Μπάγερν είχε κολλήσει, όμως ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο και τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με σερί των γηπεδούχων για το 61-44.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε γρήγορα στο -20 για πρώτη φορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου, δίνοντας εικόνα παραίτησης (64-44). Κάπου εκεί, ο Μπέικον που δεν είχε φάνει σε όλο το ματς άρχισε να «πυροβολεί» το καλάθι της Μπάγερν, πετυχαίνοντας 14 συνεχόμενους πόντους. Παρόλα αυτά, η Μπάγερν με τον Ρούμπιτ να είναι άλυτο πρόβλημα έβρισκε άνετα τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει μόλις στους 14 (74-60). Οι Γερμανοί χωρίς να αγχωθούν καθόλου και με τρομερό Ρούμπιτ διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα, και τελικα έφτασαν σε άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68

Α1: Τελευταία Ενημέρωση