«Άλωσε» το ΟΑΚΑ ο Προμηθέας!

Τεράστια νίκη επί του Παναθηναϊκού

Με ένα τεράστιο comeback στο τελευταίο λεπτό, με τρομερές άμυνες, ο Προμηθέας έκανε ένα σερί 9-0 και νίκησε 80-78 τον Παναθηναϊκό, μέσα στο ΟΑΚΑ!

Απίστευτος Προμηθέας!

Οι Πατρινοί κοίταξαν στα… μάτια τον Παναθηναϊκό και μέσα από την τρομερή τους άμυνα στο τελευταίο λεπτό, έτρεξαν ένα σερί 9-0 που τους έδωσε τη νίκη (80-78), μέσα στο ΟΑΚΑ!

Με καλάθι και φάουλ του Μήτογλου, οι «πράσινοι» πήγαν στο +7 (78-71), στο 1:10’’ πριν από τη λήξη. Ωστόσο, εκεί ήρθε η… δαγκάνα στην άμυνα από τους παίκτες του Γιατρά, οι οποίοι υποχρέωσαν τους γηπεδούχους σε λάθη, ενώ χάρη σε δύο σερί κλεψίματα με το τελευταίο του Έβανς στον Μποχωρίδη, έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο, στα 8’’. Στην τελευταία επίθεση, ο γκαρντ του Παναθηναϊκού αστόχησε έξω από τα 6,75μ.

Πρώτοι σκόρερ του Προμηθέα, που πήγαν στο 8-4, ήταν οι Αθηναίου και Τζεράι Γκραντ με 18π. και 17π. αντίστοιχα. Πολύ καλός και ο Τζέριαν Γκραντ με 16π. και 7 ασίστ.

Από τους «πράσινους», που υποχώρησαν στο 10-2, ήταν… όαση ο Παπαπέτρου με 26 πόντους, ενώ τρομερός ήταν και ο Μήτογλου με 16π. και 15 ριμπάουντ.

Περίπου δύο λεπτά χρειάστηκαν για το πρώτο καλάθι του αγώνα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως μέσα από τη ρακέτα και τον Παναθηναϊκό να είχε ένα μικρό προβάδισμα (11-8), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο επόμενο δίλεπτο, επέστρεψε η αστοχία και από τους δύο, με τους Μποχωρίδη και Τζέριαν Γκραντ να διαμορφώνουν το 16-14 με καλάθια τους στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Πιο… ζωηρό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να διατηρούσαν το προβάδισμα με Φόστερ και Μακ (26-23) στην αρχή και τους Τζεράι Γκραντ και Δημήτρη Αγραβάνη, με τον Αθηναίου οργανωτή, να απαντούν στο ανοικτό γήπεδο και τους Πατρινούς να ξεφεύγουν στο +8 (28-36), στο 16’. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ (31-36), αλλά η απάντηση της ομάδας του Γιατρά ήταν άμεση, με καλές άμυνες που της έδωσαν αιφνιδιασμούς για το +10 (33-43), με τον Νέντοβιτς να διαμορφώνει το 36-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Ένας πιο σκληρός Παναθηναϊκός στην άμυνα, με τον ορεξάτο Παπαπέτρου στην επίθεση, ισοφάρισε (43-43) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Αθηναίου να απαντά με απανωτά τρίποντα για το +5 (45-50) των Πατρινών, στο 24’. Η νέα αντίδραση των «πράσινων» ήταν ακόμη πιο σκληρή άμυνα και ένα 7-0 με τον Παπαπέτρου για το προσπέρασμα (53-50), μέχρι το 27’. Έκτοτε, το «τριφύλλι» δεν έχασε ξανά το προβάδισμα και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 (58-55).

Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα με τον Μπέντιλ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (63-57), με τον Παπαπέτρου να παίρνει την… σκυτάλη στη συνέχεια για το +9 (70-61), στο 34’. Ο Προμηθέας αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος την απουσία του Παπαπέτρου –για ανάσες- έτρεξε ένα δικό του 10-0 (70-71), μέχρι το 37’. Εκεί, επέστρεψε ο αρχηγός των «πράσινων» και μαζί με τον Μήτογλου έστειλαν το «τριφύλλι» στο +7 (78-71), στο 1:10’’ πριν τη λήξη. Όμως, ακολούθησαν τεράστιες άμυνες των Πατρινών, με απανωτά κλεψίματα, όπου με ένα τέτοιο ήρθε και το νικητήριο καλάθι του Έβανς στα 8’’ πριν τη λήξη που διαμόρφωσε το τελικό 78-80. Στην εκπνοή αστόχησε σε τρίποντο ο Μποχωρίδης.

Έκανε τη διαφορά: Αρκετοί είναι οι παίκτες που… ερίζουν για το βραβείο του MVP από τον Προμηθέα, αλλά στα… σημεία το κερδίζει ο Γιάννης Αθηναίου. Ο έμπειρος γκαρντ δεν ήταν μόνο πρώτος σκόρερ με 18π., αλλά ήταν εξαιρετικός στην οργάνωση και εύστοχος σε όλες τις κρίσιμες προσπάθειες που πήρε στο ματς.

Για… πάγκο: Εκτός από Παπαπέτρου και Μήτογλου δεν ξεχώρισε κάποιος άλλος από το «πράσινο»… στρατόπεδο. Αλλά, για τα δεδομένα του βρέθηκε σε πολύ μέτρια βραδιά ο Νέντοβιτς, με μόλις 8π. και 3/11 σουτ. Το μόνο θετικό του στοιχείο οι 6 ασίστ.

Η στιγμή του ματς: Στην προτελευταία κατοχή με το σκορ στο 78-78 ο Μάκης Γιατράς φωνάζει «άμυνα» και όχι φάουλ, με τον Έβανς να κλέβει την μπάλα από τον Μποχωρίδη και να κάνει το 78-80, στα 8’’ πριν τη λήξη.

Το στατιστικό του αγώνα: Τα 10 κλεψίματα του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80