Σόκαρε τη Σερβία η Ιταλία!

Σε ένα παιχνίδι «για γερά νεύρα»

Οι «Πλάβι» ξέφυγαν στο σκορ με +16, κατά τα μέσα της τρίτης περίοδου. Ωστόσο, η «σκουάντρα ατζούρα» κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό, χάρη στα μεγάλα σουτ που πήρε από τον εκπληκτικό Σιμόνε Φοντέκιο και τους συμπαίκτες του. Φινάλε «γκραν γκινιόλ» στη Μανίλα, με την Ιταλία να δείχνει μεγαλύτερη ψυχραιμία και να βγαίνει «ζωντανή» από το θρίλερ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ιταλία ο Σιμόνε Φοντέκιο, με 30 πόντους και 7 ριμπάουντ. Πολύ καλος στην πρώτη περίοδο ο Μάρκο Σπίσου, που σταμάτησε στους 14 πόντους.

Η Σερβία, από την άλλη, είχε σε καλή μέρα τους Μπογκντάνοβιτς με 18 και Ντόμπριτς με 15 πόντους, αντίστοιχα. Εξαιρετικός ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, με τον σέντερ του Ολυμπιακού να πετυχαίνει double double, με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της Ιταλίας, η οποία, με όπλο το περιφερειακό της παιχνίδι, έφερε νωρίς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+10, 10-20 στο 8’). Η Σερβία προσπάθησε να απαντήσει στη «ρέντα» της αντιπάλου της, κάνοντας πιο σκληρό το παιχνίδι της. Η «ψαλίδα» έκλεισε και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-23.

Στη συνέχεια, οι «Πλάβι» ανέβασαν στροφές και ανέτρεψαν το σκηνικό του αγώνα. Ένα σερί 14-0, που άρχισε από την πρώτη περίοδο, σε συνδυασμό με τη σύσφιξη της αμυντικής τους λειτουργίας, έφερε το σκορ στο +4 (29-25 στο 14’). Τα μεγάλα σουτ έβγαλαν και πάλι από τη δύσκολη θέση το σύνολο του Τζιανμάρκο Ποτζέκο, που με ένα 9-0 προηγήθηκε 31-35 στο 16’. Η απόσταση δεν άνοιξε περαιτέρω και το ημίχρονο έκλεισε με τρομερό σουτ του Μπογκντάνοβιτς, για το 42-40.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε μετά την ανάπαυλα. Αντίθετα, η Σερβία «πάτησε το γκάζι», παίρνοντας το πρώτο διψήφιο προβάδισμά της (+12, 54-42 στο 24’). Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς επέβαλλε το ρυθμό της, με μεγάλο σύμμαχο την ανασταλτική της λειτουργία. Παρ’ όλα αυτά, η «σκουάντρα ατζούρα» δεν παράτησε το παιχνίδι, μειώνοντας στο τρίποντο (62-59), με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Γεμάτο ένταση το τελευταίο μέρος του αγώνα. Η Ιταλία ολοκλήρωσε την ανατροπή και με «κρύο αίμα» έφερε τη διαφορά στο +5 (67-72 στο 36’). Δραματικά τα τελευταία λεπτά, με τους παίκτες του Ποτζέκο να νίωθουν καυτή την «ανάσα» της Σερβίας και τον Φοντέκιο να σκοράρει μεγάλο καλάθι στα 33 δευτερόλεπτα, για το 74-78. Μοιραίος ο Στέφαν Γιόβιτς που έχασε το τελευταίο σουτ, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 76-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-40, 62-59, 76-78