Χριστουγεννιάτικο πάρτι των Σίξερς στη Νέα Υόρκη με «καυτούς» Εμπίντ και Χάρντεν!

Επικράτησαν των Νικς με σκορ 119-112 στο πρώτο παιχνίδι της Christmas Day

Έχουν βρει για τα... καλά ρυθμό οι Φιλαδέλφεια 76ερς!

Η ομάδα της Πενσιλβάνια πέρασε από το «Madison Square Garden», νικώντας τους Νιου Γιορκ Νικς με σκορ 119-112, στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας των Χριστουγέννων. Με αυτόν τον τρόπο, οι Σίξερς πέτυχαν την όγδοη σερί νίκη τους ανεβαίνοντας στο 20-12!

Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλύτερη πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 12 πόντους (37-25), όμως οι Σίξερς κυριάρχησαν από το δεύτερο δωδεκάλεπτο, ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά, και τελικά πήραν το προβάδισμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου, χωρίς να το χάσουν ποτέ ξανά.

Κορυφαίοι του ματς ήταν οι δύο μεγάλοι σταρ των φιλοξενούμενων. Ο Τζοέλ Εμπίντ, πρώτος σκόρερ μέχρι στιγμής του ΝΒΑ, έκανε ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι με 35 πόντους και 8 ριμπάουντ, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Τζέιμς Χάρντεν, που ήταν iconic τόσο... εκτός όσο και εντός γηπέδου, με 29 πόντους και 13 ασίστ! Αφανής ήρωας του δευτέρου ημιχρόνου και ο Ζορζ Νιανγκ, που σημείωσε 16 πόντους με 4 τρίποντα στο διάστημα που οι Σίξερς έκαναν την ανατροπή.

Για τους Νικς, που σημείωσαν την τρίτη σερί νίκη τους και βρίσκονται στο 18-15, ο Τζούλιους Ραντλ έκανε σπουδαίο ματς με 35 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 23 πόντους και 11 ασίστ πρόσθεσε ο Τζέιλεν Μπράνσον.

Tα δεκάλεπτα: 37-25, 63-60, 96-95, 112-119