Θρίλερ στο Μέμφις με νικητές τους Γκρίζλις, οι Χοκς υπέταξαν τους Μάβερικς

Τα αποτελέσματα στο NBA

Γεμάτα θέαμα και ανατροπές ήταν τα παιχνίδια που έγιναν τα ξημερώματα στο NBA!

Στο Μέμφις, είχε τρελή εξέλιξη και κρίθηκε στα τελευταία δύο λεπτά. Οι Γκρίζλις υποδέχθηκαν τους Καβαλίερς, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα μέχρι εκείνο το σημείο, όμως ο Τζα Μοράντ με δύο βολές στα 55'' κράτησε τις «αρκούδες» στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία για να μεγαλώσουν ξανά τη διαφορά και τον Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ να κάνει ένα απίθανο «στοπ». Ακολούθησε ένα δίποντο του Στίβεν Άνταμς που χάρισε μία μεγάλη νίκη (115-114) στους Γκρίζλις.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Γκρίζλις ήταν ο Ντέσμοντ Μπέιν (25π, 4ρ, 4ασ), ο Τζα Μοράντ (24π, 2ρ, 8ασ) και ο Στίβεν Άνταμς (13π, 10ρ, 4ασ), ενώ για τους Καβαλίερς ξεχώρισαν ο Ντάριους Γκάρλαντ (24π, 5ρ, 14ασ) και ο Έβαν Μόμπλεϊ (18π, 15ρ).

Τις καλές εμφανίσεις στην άλλη άκρη του Ατλαντικού συνέχισαν οι Χοκς που πέρασαν και από το Ντάλας, όπου επικράτησαν με 130-122 των Μάβερικς. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «αετοί» άντεξαν στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πανηγύρισαν την 4η σερί νίκη τους.

Ο Ντεζούντε Μάρεϊ (30π, 7ρ, 4ασ), ο Τρε Γιάνγκ (18π, 12 ασ) και ο Τζον Κόλινς (19π, 5ρ, 3ασ) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για τους Χοκς, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς είχε άλλη μία συνηθισμένη μέρα στη δουλειά με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.