«Θρίαμβος» των Κλίπερς στο ντέρμπι τους Λος Άντζελες

Με το «δεξί» ξεκίνησαν τη σεζόν οι Κλίπερς, αφού επικράτησαν 103-97 των Λέικερς στο ντέρμπι του Λος Άντζελες!

Σε ένα κλασικό ντέρμπι του Λος Άντζελες οι Κλίπερς «ισοπέδωσαν» τους Λέικερς με τελικό σκορ 103-97. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τη σεζόν με το καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού όχι μόνο κέρδισαν το πρώτο τους επίσημο αγώνα αλλά αγωνίστηκε και ο αστέρας τους Καουάι Λέοναρντ μετά από απουσία 15 μηνών.

O προαναφερόμενος ήρθε από τον πάγκο και σε 21 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ. Πολύ θετικός ήταν και ο Τζον Γουολ ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Κλίπερς ήταν κυρίαρχοι καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, μόνο στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Λέικερς πήγαν να κάνουν μια αντεπίθεση αλλά δεν κράτησε για πολύ αφού οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα γρήγορα γρήγορα ανέβασαν πάλι τη διαφορά στο +15. Στη τέταρτη περίοδο οι Λέικερς φάνηκε να μη μπορούν να βρουν λύσεις στην επίθεση αφού έμειναν άποντοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και έτσι διαμορφώθηκε το 103-97.

Κορυφαίος για τους ηττημένους ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 25, τον ακολούθησε ο Λεμπρόν με 20 αλλά με «άσχημα» ποσοστά εντός πεδιάς (7-17) ενώ ο Γουέστμπρουκ πρόσθεσε μόλις 2 πόντους με βολές. Οι «λιμνάθρωποι» έχουν ξεκινήσει με 0-2 και είναι ξεκάθαρο ότι χρειάζονται βοήθεια μέσα στη ρακέτα αφού έχασαν τη «μάχη» των ριμπάουντ για 20 (58-38).

Επόμενος αγώνας και για τις δυο ομάδες είναι τη Κυριακή, οι Κλίπερς θα αντιμετωπίσουν τους Κίνγκς στο Σακραμέντο ενώ οι Λέικερς θα υποδεχτούν τους Μπλέιζερς.