Στα ίσα με τους Νετς οι Μπακς με φοβερό Γιάννη!

Οι Μπακς, εκμεταλλευόμενοι τον τραυματισμό του Κάιρι Ίρβινγκ νίκησαν ξανά τους Νετς στο Μιλγουόκ

Από το… μηδέν αρχίζουν οι ημιτελικοί της Ανατολής. Οι Μπακς επικράτησαν ξανά των Νετς στο Μιλγουόκι, αυτή τη φορά πιο εύκολα, με 107-96 και έκαναν το 2-2.

Ο τραυματισμός του Κάιρι Ίρβινγκ στα μέσα της δεύτερης περιόδου και με τις δύο ομάδες σε ισορροπία (44-42) επέτρεψε στους γηπεδούχους να κυριαρχήσουν στο υπόλοιπο του αγώνα με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει σπουδαία εμφάνιση. Ο Greek Freak είχε 34 πόντους (5/10 βολές, 13/21 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα και 5 λάθη σε 38 λεπτά για τους νικητές.

Πολύτιμη η βοήθεια του Κρις Μίντλετον που είχε 19 πόντους με 7/15 σουτ, αλλά και του Πι Τζέι Τάκερ που… έβγαλε τα συκώτια στον Κέβιν Ντουράντ. Ο ηγέτης του Μπρούκλιν πάλευε (ελλείψει και του επίσης τραυματία Τζέιμς Χάρντεν) μόνος του έχοντας 28 πόντους (αλλά με 9/25 σουτ), 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το πέμπτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί στο Μπρούκλιν τα ξημερώματα της Tετάρτης.

Οι Νετς μπήκαν αποφασισμένοι και προηγήθηκαν νωρίς με επτά (2-9) και παρότι οι Μπακς γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά (23-26 στο δωδεκάλεπτο), στις αρχές της δεύτερης περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά στους έντεκα, 23-34, με τρίποντο του Τζέιμς. Οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα από Τάκερ και Μίντλετον επέστρεψαν στο ματς και με τον Αντετοκούνμπο να κάνει θραύση στη θέση «5» έκλεισαν το ημίχρονο στο 53-48. Την ίδια ώρα, το Μπρούκλιν έχασε τον Ίρβινγκ με διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο και ο Ντουράντ έμεινε να παλεύει μόνος του.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ένα σερί 10-0 οδήγησε τα «ελάφια» σε μεγάλες διαφορές, φτάνοντας και στο +17, 74-57. Ο KD με προσωπικούς πόντους προσπάθησε να κρατήσει τους Νετς στο ματς, αλλά το τρίποντο του Μίντλετον στο φινάλε της περιόδου διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (81-69). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ δεν απειλήθηκε ποτέ φτάνοντας ακόμη και στο +19, με τους δύο προπονητές να δίνουν ανάσες στους βασικούς στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Δωδεκάλεπτα: 23-26, 53-48, 81-69, 107-96

NBA: Τελευταία Ενημέρωση