Πήραν ρεβάνς από τους Γουόριορς οι Σέλτικς

Οι πρωταθλητές της Ανατολής επικράτησαν με 121-118 στην παράταση

Οι Σέλτικς έβαλαν τέλος στο σερί τεσσάρων ηττών από τους Γουόριορς, καθώς επικράτησαν 121-118 στην παράταση. Μετά από τις τρεις διαδοχικές ήττες στους περσινούς τελικούς και το πρώτο ματς της φετινής regular season, οι πρωταθλητές της Ανατολής χρειάστηκαν ένα τρίποντο του Τζέιλεν Μπράουν στα 18’’ πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου για να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί δύο σερί «βόμβες» από Αλ Χόρφορντ και Τζέισον Τέιτουμ έφεραν τους γηπεδούχους στο +7 και τους χάρισαν τελικά τη νίκη.

Ο Τέιτουμ είχε 34 πόντους αν και άστοχος (9/27 σουτ) αλλά έκανε ρεκόρ καριέρας με 19 ριμπάουντ, ενώ 20 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Χόρφορντ. Ο Στεφ Κάρι είχε 29 πόντους αλλά με μόλις 9/25 σουτ (6/18 τρίποντα) και αστόχησε στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας. Από 24 πόντους πέτυχαν οι Κλέι Τόμπσον και Τζόρνταν Πουλ.

Οι Τίμπεργουλβς ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων και με ένα 23-7 στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα επικράτησαν 128-126 των Ράπτορς. Ο Ντι Άντζελο Ράσελ είχε 16 από τους 25 πόντους του στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, ενώ άλλους 23 πρόσθεσε ο Άντονι Έντουαρντς.

Οι Νετς συνεχίζουν να υποφέρουν χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ και γνώρισαν τέταρτη σερί ήττα, 117-112 από τους Σανς, παρά τους 30 πόντους του Κάιρι Ίρβινγκ. Μάικαλ Μπρίτζες με 28 πόντους και ΝτιΆντρε Έιτον με 24 (και 14 ριμπάουντ) οδήγησαν στη νίκη το Φίνιξ, που έπαιξε ξανά χωρίς Ντέβιν Μπούκερ και Κρις Πολ.

Οι Σίξερς έφτασαν τις εννιά νίκες στα έντεκα τελευταία ματς, καθώς πέρασαν με 105-95 από το Πόρτλαντ. Ο Τζοέλ Εμπίντ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με 32 πόντους, ενώ τριπλ-νταμπλ έκανε ο Τζέιμς Χάρντεν με 16 πόντους, 14 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Σε παιχνίδι που έγινε στο Παρίσι, υπό το βλέμμα του Βίκτορ Γουεμπανιάμα, οι Μπουλς επικράτησαν 126-108 των Πίστονς με 30 πόντους του Ζακ ΛαΒίν, 26 του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν και με τον Νίκολα Βούτσεβιτς να προσθέτει 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.