Πάτησε με 40αρα τους Μπακς του Γιάννη ο Τέιτουμ!

Οι Σέλτικς με τον Τζέισον Τέιτουμ σε σπουδαίο βράδυ πήραν τη νίκη στο ντέρμπι των Χριστουγέννων

Τα καλύτερα δυνατά... Χριστούγεννα έκαναν οι Σέλτικς!Η ομάδα της Βοστώνης πάτησε τους Μιλγουόκι Μπακς με σκορ 139-118, ανεβαίνοντας στο 24-10, που είναι πλέον το καλύτερο ρεκόρ σε ολόκληρο το ΝΒΑ! Η ομάδα του Μπουντενχόλζερ, από την άλλη, παραμένει δεύτερη με ρεκόρ 22-11.

Οι Σέλτικς είχαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, οι Μπακς ωστόσο μέχρι το ημίχρονο ήταν μέσα στο ματς. Στην τρίτη περίοδο, οι πολύ εύστοχοι από τα 7.25 γηπεδούχοι (19/39) ξέφυγαν στο σκορ, και τελικά πανηγύρισαν μια πολύ εύκολη νίκη στο «TD Garden».

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, που έδειξε με κάθε τρόπο ότι φέτος πάει για...MVP! Ο Αμερικανός φόργουορντ σκόραρε 41 πόντους σε 36 λεπτά, μαζεύοντας παράλληλα 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 5 ασίστ. Εξαιρετικό βράδυ και για τον Τζέιλεν Μπράουν, που πρόσθεσε 29 πόντους, οι δυο τους δηλαδή είχαν μαζί 70!

Για τους Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μεν 27 πόντους με 9 ριμπάουντ, ήταν όμως άστοχος (9/22) και άρχισε να μπαίνει στο πνεύμα του ματς στην τέταρτη περίοδο, όταν όλα πια είχαν τελειώσει. Πολύ θετικός ήταν ο Χόλιντεϊ με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ βοήθησαν Λόπεζ (16π.) και Κόνατον (15π.)

Τα δεκάλεπτα: 36-28, 62-61, 100-86, 139-118