«Πάρτι» των Μπακς με ιστορικό Γιάννη! (video)

Με τον Αντετοκούνμπο να ανεβαίνει στη 2η θέση των σκόρερ στην ιστορία των Μπακς, τα «ελάφια» κέρδισαν τους Σίξερς

Θρίαμβος για τους Μιλγουόκι Μπακς στην ιστορική μέρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Τα «ελάφια» επικράτησαν 132-94 υποδεχόμενα τους Σίξερς στο «Fiserv Forum», με τον «Greek Freak» να οδηγεί την ομάδα του στην 3η της φετινή νίκη -και δεύτερη σε λιγότερες από 48 ώρες- επί της αντίστοιχης της Φιλαδέλφεια.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ολοκληρώνει το ματς με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, εφτά ασίστ, δύο κλεψίματα και ένα κόψιμο (σε 23'43'') και όντας ο 2ος σκόρερ στην ιστορία των Μπακς!

Καλή εμφάνιση και από τον Πόρτις με 17 πόντους, με τον Θανάση Αντετοκούνμπονα έχει τέσσερις πόντους, πέντε ασίστ και έξι ριμπάουντ σε 10'33''. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, για τους οποίους δεν αγωνίστηκαν οι Εμπίιντ και Σίμονς, ξεχώρισαν οι Μίλτον και Τάιρις με 15 πόντους, καθώς και ο Χάουαρντ με double-double (12π., 12ρ.).

Έτσι, οι 3οι στην Ανατολική Περιφέρεια, Μπακς, ανέβηκαν στο 37Ν-22Η, ενώ οι 2οι Σίξερς με την 4η τους σερί ήττα έπεσαν στο 39Ν-21Η.

Το ματς:

Οι Μπακς μπήκαν εξ αρχής δυνατά στην αναμέτρηση και με μπροστάρη τον Γιάννη άρχιζαν να χτίζουν τις πρώτες υπέρ τους διαφορές, πηγαίνοντας στο +9 (26-17) στη δεύτερη περίοδο. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δωδεκαλέπτου ο Έλληνας άσος είχε φτάσει ήδη στο double-double, σημειώνοντας 11 πόντους (3/7 βολές, 4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο) και 12 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι εκτελούσαν με 7/22 στο τρίποντο -εν αντιθέσει με το 3/20 των αντίπαλών τους- και πήγαν προηγούμενοι 50-40 στα αποδυτήρια.

Ο Αντετοκούνμπο χρειάστηκε μόλις ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, προκειμένου να γράψει ιστορία, καθώς με εντυπωσιακό κάρφωμα έφτασε τους 13 πόντους στο ματς και συνολικά τους 12.012 με τη φανέλα των Μπακς, όντας μόνος δεύτερος στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ στην ιστορία τους. Παίρνοντας φόρα από αυτό το επίτευγμα ο back-to-back MVP οδήγησε το Μιλγουόκι σε επί μέρους σκορ 36-23 στην 3η περίοδο. Με τα «ελάφια» να διευρύνουν και να προστατεύουν τη διαφορά τους μέχρι και την τελευταία κόρνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-17, 50-40, 86-63, 132-94.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση