Πάρτι τετράδας με καλεσμένη την Εφές για Αρμάνι!

Εντυπωσιακή εμφάνιση για την ιταλική ομάδα

Ποιος είδε την Αρμάνι Μιλάνο και δεν τη φοβήθηκε! Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν εντυπωσιακή σε άμυνα και επίθεση κόντρα στην Εφές καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, επικρατώντας 98-75, στο κλείσιμο της αυλαίας για την κανονική περίοδο της Euroleague.

Αποτέλεσμα με το οποίο οι Ιταλοί κατέκτησαν την τέταρτη θέση με ρεκόρ 21-13, εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα έδρας ενόψει πλέι οφ. Κορυφαίοι για του νικητές οι Σιλντς (19 π., 8/9 εντός πεδιάς) και Πάντερ (18 π.), ενώ από κοντά ακολούθησαν και οι ΛεΝτέι (15 π., 6ρ.), Ροντρίγκεθ (7 π., 10 ασ.).

Για τους Τούρκους, που τερμάτισαν στην τρίτη θέση ξεχώρισε ο Μπομπουά με 15 πόντους, αλλά και ο Πλάις με 11 πόντους.

Το ματς:

Αρκετά καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίσουν στο σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τον Λάρκιν λίγο αργότερα να δένει βραχεία κεφαλή στην Εφές στο 6' για το 14-15. Η Αρμάνι όμως, με τους Μίτσοφ και Σιλντς σε εξαιρετικό βράδυ έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 9-2 για το 23-17, με τον Έβανς να ευστοχεί σε τρίποντο στη λήξη της πρώτης περιόδου, στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα (29-19).

Με τον Σιλντς να ευστοχεί σε δύο δίποντα στις αρχές της δεύτερης περιόδου και να φτάνει αρκετά νωρίς τους δέκα πόντους, οι Ιταλοί ανέβηκαν στο +12 (33-12, στο 12'). Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν εντυπωσιακή και στις δύο πλευρές του παρκέ, κρατώντας μάλιστα τους Τούρκους χαμηλά στο σκορ και μάλιστα με σχετική άνεση. Μίτσοφ και Σιλντς ηγούνταν στο σκοράρισμα, με τον Ροντρίγκεθ να μοιράζει εξαιρετικά την μπάλα. Με το τρίποντο του Έβανς στο 19' ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (46-31). Οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό ξέσπασμα όμως στα τελευταία 70'' κατάφεραν και μείωσαν για το 49-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Αρμάνι μπήκε στην τρίτη περίοδο αποφασισμένη να τελειώσει το ματς. Ο Κέβιν Πάντερ ανέλαβε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, και με τους οκτώ μαζεμένους πόντους στα μέσα του δεκαλέπτου, ανέβασε εκ' νέου τη διαφορά στο +15 (65-50, στο 26'). Λίγο αργότερα, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους με δίποντο του Σιλντς, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 78-56.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος, με τους Ιταλούς να φτάνουν μέχρι και το +25 (93-68, στο 37'). Το μόνο που κατάφερε η Εφές ήταν να κατεβάσει λίγο τη διαφορά για το τελικό 98-75.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-39, 78-56, 98-75

NBA: Τελευταία Ενημέρωση