Παρέλασαν στο Μαϊάμι ξανά οι Νάγκετς, αγκαλιά με το πρωτάθλημα

Οι Νάγκετς νίκησαν για δεύτερη σερί φορά στο Μαϊάμι τους Χιτ, 108-95, έφτασαν στο 3-1 και απέχουν μια νίκη από το πρωτάθλημα

Μια νίκη χωρίζει τους Νάγκετς από το πρωτάθλημα. Η καταπληκτική ομάδα του Μάικ Μαλόουν έστησε πάρτι τίτλου νικώντας δεύτερο σερί ματς στο Μαϊάμι, με 108-95. Έτσι έφτασε στο 3-1 τη σειρά και θα έχει την ευκαιρία να τελειώσειτους τελικούς τα ξημερώματα της Τρίτης στο Ντένβερ. Μόνο μια φορά στην ιστορία έχει ανατραπεί τέτοιο «σκορ» σε 36 περιπτώσεις σε τελικούς, το 2016 από τους Καβαλίερς απέναντι στους Γουόριορς.

Εξαιρετικός ο Νίκολα Γιόκιτς και πάλι, με 23 πόντους (έστω και με 8/19 σουτ), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, παρότι ταλαιπωρήθηκε με πέμπτο φάουλ 9:24 πριν το τέλος. Σπουδαία δουλειά έκανε ο Άαρον Γκόρντον με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Τζαμάλ Μάρεϊ πρόσθεσε 15 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Μπρους Μπράουν είχε 21 πόντους, τους 11 στην τελευταία περίοδο.
Ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 25 και ο Μπαμ Αντεμπάγιο 20 πόντους για το Μαϊάμι, που όμως σούταρε με μόλις 8/24 τρίποντα έναντι 14/28 των αντιπάλων.

Η προσωρινή αποχώρηση του Γιόκιτς στην πρώτη περίοδο αφότου γύρισε ελαφρά τον αστράγαλό του δεν πτόησε τους Νάγκετς, που προηγήθηκαν με επτά (11-18). Όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκλεισαν το δωδεκάλεπτο μπροστά, 21-20, με τρίποντο του Μπάτλερ στην εκπνοή.

Με οδηγό τον Γκόρντον το Ντένβερ αποσπάστηκε ξανά με επτά, 34-41, ενώ οι πόντοι των Γιόκιτς και Πόρτερ βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να φτάσουν και στο +8 (47-55), πριν το 51-55 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Νάγκετς έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, 55-65, με καλάθι του Μάρεϊ, παρά τις προσπάθειες του Λοβ. Ούτε η… βλάβη στην μπασκέτα (από ανεπιτυχές κάρφωμα του Αντεμπάγιο), ούτε η αποχώρηση μιας φιλάθλου με φορείο ανέκοψαν τη φόρα της ομάδας του Μάικ Μαλόουν, που έκλεισε την περίοδο στο +13 (73-86) με τρίποντο του Γκόρντον.

Οι εφτάψυχοι Χιτ δεν κατέθεσαν τα όπλα. Εκμεταλλευόμενοι το πέμπτο φάουλ του Γιόκιτς 9:24 πριν το τέλος, πλησίασαν στους πέντε, 86-81, με γκολ-φάουλ του Μπάτλερ. Τα μεγάλα σουτ των Μάρεϊ και Γκριν φρόντισαν να κρατήσουν το Ντένβερ σε απόσταση, ενώ τα καλάθια του Μπρους Μπράουν (11 πόντους στην τελευταία περίοδο) και το τρίποντο του Κάλντγουελ-Πόουπ αποτελείωσαν τους Χιτ φέρνοντας την απόσταση στο +14 (91-105) 1:49 πριν το τέλος.

Δωδεκάλεπτα: 21-20, 51-55, 73-86, 95-108