Παραλίγο... «τριπλός»ο Γιάννης!

Νέα ήττα για τους Μπακς από τους Ράπτορς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο... άγγιξε το «triple double», ο Θανάσης έδωσε ενέργεια από τον πάγκο, αλλά αυτά δεν ήταν αρκετά για να δώσουν στους Μπακς την νίκη, μιας και γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα από τους Ράπτορς με 110-96.

Οι Μπακς μπήκαν δυνατά στον αγώνα και χάρη στον Γιάννη και στα τρίποντα του Φορμπς προηγήθηκαν με 13-7. Αλλά η συνέχεια ανήκει στο Τορόντο. Οι Ράπτορς περιόρισαν τον Αντετοκούνμπο, μιας και τον μάρκαραν με βοήθειες σε κάθε φάση, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες του Μιλγουόκι ήταν άστοχοι και αυτό βοήθησε το Τορόντο να πάρει το προβάδισμα και να δημιουργήσει μία διαφορά η οποία έφτασε στους 17 πόντους (41-58) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ράπτορς κυριάρχησαν και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με την διαφορά να φτάνει στους 23 πόντους (52-75), πριν μπει στον αγώνα ο Θανάσης. Ο… έτερος Αντετοκούνμπο των Μπακς άλλαξε την ροή του αγώνα και την εικόνα της ομάδος του με την ενέργεια του και την άμυνα του πάνω στον Βανβλίτ. Παράλληλα ο Γιάννης άρχισε να σκοράρει και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αρχίζει να πέφτει η διαφορά, φτάνοντας στους 10 πόντους (83-93), με τους Μπακς να ελπίζουν στην ανατροπή.

Αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι και η πέμπτη σερί ήττα ήρθε φυσιολογικά για τους Μπακς, με τον Γιάννη να αποβάλλεται με έξι φάουλ.

Για το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 23 πόντους με 7/13 βολές, 8/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ντιβιτσέντζο 14 πόντους, ο Μίντλετον 13 πόντους ενώ ο Θανάσης σε 8 λεπτά είχε 5 πόντους με 1/2 βολές, 2/6 δίποντα και 3 ριμπάουντ.

Από το Τορόντο ο Πάουελ είχε 29 πόντους, ο Σιάκαμ 27 πόντους, ο Βανβλίτ 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-33, 41-58, 72-85,96-110.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση