Πάλεψε αλλά υπέκυψε στην Εφές ο Ολυμπιακός

Υποκλήθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου

Στην ανωτερότητα της Εφές υποκλίθηκε ο Ολυμπιακός, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με σκορ 84-79 στο ΣΕΦ, που τον έριξε στο 3-3.

Με τους Έλις, Βεζένκοβ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Σλούκα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Επιθετικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, το οποίο ήταν ισορροπημένο στα πρώτα τρία λεπτά (10-10). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καλές επιλογές, με τους Σίμον και Μίτσιτς να στέλνουν την Εφές στο +5 (12-17), στο 5’. Οι Πειραιώτες κρατούνταν με τις ελεύθερες βολές στο ματς, αλλά στην περιφερειακή άμυνα ήταν κάκιστοι, με τους Τούρκους να «πυροβολούσαν» συνεχώς για το +6 (21-27), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, μπήκαν στο παρκέ οι Σπανούλης, Πρίντεζης και Τζένκινς με την ομάδα του Μπαρτζώκα να παίρνει τον έλεγχο και να μειώνει στο -3 (26-29), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε σε… άλλο γήπεδο, κάνοντας τρία σερί λάθη σε ισάριθμες επιθέσεις, με τον Πλάις από την άλλη να έπαιζε μόνος του στη ρακέτα και να στέλνει την Εφές στο +9 (26-35). Ωστόσο, υπήρχαν και… χειρότερα για την ομάδα του Μπαρτζώκα, καθώς η Εφές πήρε ξανά «φωτιά» έξω από τα 6,75μ. και με μπροστάρη τον Λάρκιν πήγε στο +13 (28-41), στο 13’. Εκεί, ήρθε η αντίδραση από τους «ερυθρόλευκους» με τον Ζαν-Σαρλ, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έτρωγε «σίδερα» στην άμυνα, μοιράζοντας συνεχώς τάπες, με τους συμπαίκτες του να βρίσκουν ανοικτό γήπεδο και να μειώνουν στο -6 (35-41), στο 15’. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά, οι Πειραιώτες συνέχισαν καλά στην άμυνα, όχι όμως στην επίθεση, που ήταν τραγικά άστοχοι και κακοί, με τους Τούρκους να πηγαίνουν στο +9 (35-44), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, ένα τρίποντο του Χάρισον και μία καλή άμυνα του Ολυμπιακού διαμόρφωσαν το 38-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ συγκεντρωμένος στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος και με μπροστάρηδες του Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ έκανε ένα 9-0 για το προσπέρασμά του (47-44), στο 23’. Στη συνέχεια, αντέδρασαν οι Σίνγκλετον και Μίτσιτς για το προβάδισμα της Εφές (47-50), με τον Σλούκα να απαντά για την ισοπαλία (50-50), στο 25’. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν τα εύκολα λάθη, με τον Μπομπουά να βρίσκει ανοικτό γήπεδο και να στέλνει τους φιλοξενούμενους αρχικά στο +8 (50-58) και τον Μίτσιτς στο +9 (52-61), στο 28’. Η είσοδος των Σπανούλη, Πρίντεζη και Μάρτιν ισορρόπησε την κατάσταση για τους Πειραιώτες, οι οποίοι μείωσαν στο -6 (57-63), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το κακό για τον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο ήταν η «αφύπνιση» του Λάρκιν, ο οποίος μπήκε φουριόζος και έστειλε την Εφές στο +12 (63-75), στο 34’. Εκεί, ξεκίνησε μία αντίδραση από τους «ερυθρόλευκους», όπου μέσα από την καλή άμυνα και τους Μάρτιν, Σλούκα και Σπανούλη, η διαφορά μειώθηκε αρχικά στο -4 (73-77) και στη συνέχεια στο -3 (75-78), στο 1:11’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν καλάθια από Λάρκιν και Σλούκα για το 77-80, με τις δύο βολές του Μίτσιτς να κάνει το 77-82, στα 14’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση αστόχησε σε τρίποντο ο Σπανούλης, με τον Άντερσον να κερδίζει φάουλ και από τη γραμμή να κάνει το 77-84, στα 5,3’’. Το τελικό 79-84 διαμόρφωσε ο ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84

NBA: Τελευταία Ενημέρωση