NBA: Ο απίθανος Μπογκντάνοβιτς σόκαρε Γιάννη και Μπακς

Οι Μπακς έκαναν μεγάλο come back επιστρέφοντας από το -22, αλλά ο Σέρβος με buzzer beater έδωσε μια απίστευτη νίκη στους Τζαζ με 103-100

Μεγάλη ματσάρα διεξήχθη στην Γιούτα με Τζαζ και Μπακς να προσφέρουν ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο οποίο χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι στο φινάλε.

Τα «Ελάφια» επέστρεψαν από το -22 (55-33) και παρά το ότι ο Γιάννης ήταν εκτός με 6 φάουλ θα έστελναν το ματς στην παράταση (αν και είχαν ευκαιρία ακόμη και να «κλέψουν το ματς) όμως υπολόγισαν χωρίς τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που με τρίποντο στην λήξη έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 103-100. Στο 6-3 πλέον και οι δύο ομάδες με τους Μπακς να χάνουν μετά από τέσσερις σερί νίκες.

Το ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για το Μιλγουόκι που ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει στο -22 (55-33) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σιγά σιγά άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά οι Μπακς στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιάννης αποβλήθηκε με 6 φάουλ στα 53» και με το σκορ στο 100-94 αλλά οι Μπακς κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια.

Στα 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι Τζαζ είχαν την επίθεση αλλά έκαναν λάθος με την μπάλα να περνά στους Μπακς για τα τελευταία δύο δευτερόλεπτα κι όμως κατάφεραν να χάσουν το ματς. Ο Μίντλετον έκανε βήματα και έμεναν 1» και τρία δέκατα για να κάνουν επίθεση οι Τζαζ, χρόνος που αποδείχτηκε αρκετός για τον Μπογκντάνονβιτς ο οποίος με buzzer beater έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 103-100.

O Kροάτης ήταν και ο πρώτος σκόρερ του ματς με 33 πόντους ενώ 20 είχε Κόνλαι και 19 ο Μίτσελ για τους Τζαζ.

Για τους Μπακς ο Αντετοκούνμπο είχε 30 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ ο Μίντλετον ακολούθησε με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Μπλέντσο 22 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-16, 55-35, 81-74, 103-100

NBA: Τελευταία Ενημέρωση