NBA: Ένατη σερί νίκη για τους Γκρίζλις

Τα αποτελέσματα στο NBA

Οι Γκρίζλις έπιασαν τους Νάγκετς στην κορυφή της Δύσης (29-13) με την ένατη διαδοχική τους νίκη, 130-112 στην έδρα των Πέισερς. Ο Τζα Μοράντ είχε 23 πόντους, 10 ασίστ και ίσως το κάρφωμα της σεζόν πάνω σε άμυνα του Τζέιλεν Σμιθ. Ο Ντέσμοντ Μπέιν πρόσθεσε 25 πόντους για το Μέμφις, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς τους τραυματίες Χαλιμπέρτον και Τέρνερ.

Έξι σερί νίκες έφτασαν οι Σέλτικς, που πέρασαν με 122-106 από την Σάρλοτ, με τον Τζέισον Τέιτουμ να πετυχαίνει 17 από τους 33 πόντους του στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Η ομάδα της Βοστώνης, που έχει το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ με 32-12, βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρά την απουσία του Τζέιλεν Μπράουν έφτασε στην ανατροπή απέναντι στους Χόρνετς, που με 11-33 έχουν το δεύτερο χειρότερο ρεκόρ στη λίγκα.

Σπουδαία νίκη στη Γιούτα με 118-117 πήραν οι Σίξερς, με τον Τζοέλ Εμπίντ να μετρά 30 πόντους και το σουτ της νίκης στα 5,7’’ πριν το τέλος. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 18 από τους 31 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, ενώ μοίρασε και 11 ασίστ.

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 36 πόντους και 10 ασίστ φρόντισε να σπάσει το σερί των πέντε ηττών για τους Μπλέιζερς, που επιβλήθηκαν 136-119 των Μάβερικς. Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε season low με 15 πόντους με 7/19 σουτ (0/5 τρίποντα).

Οι Τίμπεργουλβς πήραν 26 πόντους από τον Άντονι Έντουαρντς και 56 από τον πάγκο τους για να φτάσουν στο 110-102 επί των Καβαλίερς, παρότι έπαιξαν χωρίς τον Ρούντι Γκομπέρ λόγω ενόχλησης στον προσαγωγό σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος, με 29 πόντους του Τρέι Γιανγκ και 27 του Ντεζούντε Μάρεϊ, οι Χοκς άλωσαν το Τορόντο με 114-103.7