Μόνος ο Γιάννης, νικητές οι Σέλτικς με μυθικό Τέιτουμ και τελικός στη Βοστώνη

Οι πρωταθλητές ηττήθηκαν με 108-95, ισοφαρίστηκαν σε 3-3 και πλέον η πρόκριση θα κριθεί σε έβδομο ματς

Την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση στην έδρα τους απέναντι στους Σέλτικς έχασαν οι Μπακς. Οι πρωταθλητές ηττήθηκαν με 108-95, ισοφαρίστηκαν σε 3-3 και πλέον η πρόκριση θα κριθεί σε έβδομο ματς που θα γίνει στη Βοστώνη το βράδυ της Κυριακής (22:30 ώρα Κύπρου).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ξανά ό,τι περνούσε από το χέρι του, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος. Ο Greek Freak είχε 44 πόντους (14/15 βολές, 12/27 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 20 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και 6 λάθη σε 41 λεπτά. Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε μεν 17 πόντους, αλλά δεν βοήθησε οργανωτικά και αμυντικά, ενώ απουσίαζε ξανά ο Κρις Μίντλετον.

Τρομερή εμφάνιση έκανε για τους νικητές ο Τζέισον Τέιτουμ με 46 πόντους (7/15 τρίποντα), αλλά είχε πολύτιμη βοήθεια από Μάρκους Σμαρτ και Τζέιλεν Μπράουν με 21 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Οι Σέλτικς άρχισαν αποφασιστικά το παιχνίδι και με 5/8 τρίποντα έφτασαν γρήγορα στο +9 (6-15). Ο Αντετοκούνμπο το πήρε προσωπικά και με 15 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά βοήθησε τους Μπακς να εξαφανίσουν τη διαφορά και να προηγηθούν με 24-20. Ωστόσο ο Σμαρτ με τέσσερα τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι με 8/15 συνολικά στην πρώτη περίοδο την ολοκλήρωσαν με προβάδισμα, 26-28. Ο Τέιτουμ πήρε τη σκυτάλη κι οδήγησε την ομάδα του σε διψήφια διαφορά, 30-40 και παρότι οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τρεις (39-42), έκλεισαν το ημίχρονο στο -10 (43-53) και με τον Γιάννη να έχει τρία φάουλ.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για το Μιλγουόκι, καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου οι Σέλτικς εκτοξεύτηκαν στο +18 (50-68) με τον Greek Freak να φτάνει τα τέσσερα φάουλ. Με ένα μικρό ξέσπασμα του ηγέτη τους οι Μπακς έριξαν τη διαφορά κατά δέκα πόντους (62-70) και συνεχίζοντας την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο έφτασαν στους τέσσερις, 81-85, με το τρίποντο του Γιάννη που τον έφερε στους 40 πόντους. Ο Τέιτουμ όμως με ένα μοναδικό κρεσέντο κράτησε όρθια την ομάδα του, ενώ τα τρίποντα από Μπράουν και Σμαρτ έφεραν τη Βοστώνη ξανά σε διψήφια διαφορά και τη σειρά σε 3-3.

Δωδεκάλεπτα: 26-28, 43-53, 70-83