Επιστροφή στις νίκες για Σέλτικς με «30άρα» Τέιτουμ

Την πρώτη τους νίκη, μετά από τρεις σερί ήττες, πανηγύρισαν τα ξημερώματα οι Σέλτικς

Με πρωταγωνιστή τον Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος πέτυχε 30 πόντους με 6 τρίποντα, οι Σέλτικς επικράτησαν εντός έδρας με 115-93 των Μπλέιζερς. Αυτό ήταν το 36ο παιχνίδι τη φετινή σεζόν για τον ηγέτη της Βοστώνης που είχε 30 ή και περισσότερους πόντους σε ένα παιχνίδι, ενώ είχε απουσιάσει σε τέσσερα ματς των «πράσινων».

Ο Ντέρικ Γουάιτ, από τη μεριά του, είχε 21 πόντους και 5 ασίστ, ο Αλ Χόρφορντ σημείωσε 17 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, στο τρίτο σερί ματς που έλειψε ο Ρόμπερτ Γουίλιαμς.

Για τους Μπλέιζερς ξεχώρισε ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 27 πόντους και 8 ασίστ.

Τη δεύτερη σερί νίκη (104-100) στο Μαϊάμι πέτυχαν τα ξημερώματα οι Καβαλίερς, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Ντάριους Γκάρλαντ (25 πόντους) και Ντόνοβαν Μίτσελ (18). Για τους Χιτ ξεχώρισε ο Τζίμι Μπάτλερ με 28 πόντους. Οι δύο ομάδες θα παίξουν ξανά το Σάββατο τα ξημερώματα.

Οι Πέλικανς νίκησαν εντός έδρας 113-106 τους Μάβερικς, με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να πετυχαίνει 13 από τους 32 πόντους του στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα στη Νέα Ορλεάνη. Ο Λούκα Ντόντσιτς αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στην 3η περίοδο του ματς, έχοντας πετύχει 15 πόντους. Νωρίτερα, στη 2η περίοδο, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε μία ενόχληση στο γόνατο και πήγε στα αποδυτήρια με απολογισμό 12 πόντους.

Οι Μπουλς άλλωσαν την έδρα των Νάγκετς, επικρατώντας με 117-96, με ηγέτη τον Ζακ Λαβίν (29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Από την πλευρά του, ο Νίκολα Βούτσεβιτς έκανε double-double με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ.