Εφτάψυχοι Νάγκετς, επέστρεψαν από το -19 και ισοφάρισαν!(vid)

Όλα θα κριθουν σε έβδομο ματς

Σε έβδομο ματς θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Δύσης, όπου ήδη περιμένουν οι Λέικερς. Οι Νάγκετς, όπως στο Game 6 που επέστρεψαν από το -16, αυτή τη φορά ανέτρεψαν διαφορά 19 πόντων και επικράτησαν των Κλίπερς 111-98 κάνοντας το 3-3. Το Game 7 θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τρίτης.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς έδειχνε να «καθαρίζει» την πρόκριση όταν 10 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με +19 (49-68). Όμως το εφτάψυχο Ντένβερ, που υπενθυμίζεται ότι προκρίθηκε στον πρώτο γύρο από το 1-3 απέναντι στους Τζαζ, δεν κατέθεσε τα όπλα. Με ένα 17-0 πλησίασε στον πόντο (72-73) και κυριαρχώντας στην τελευταία περίοδο έφτασε θριαμβευτικά στη νίκη. Το επί μέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 64-35!

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν συγκλονιστικός για την ομάδα του Μάικ Μαλόουν έχοντας 34 πόντους (4/5 βολές, 9/16 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ ακολούθησε με 21 πόντους παρά τον τραυματισμό του στα πλευρά. Εξαιρετικοί και οι Γκάρι Χάρις και Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Κλίπερς, που για μία ακόμη φορά φέτος έχασαν ένα ματς στο οποίο είχαν μεγάλη διαφορά, ο Πολ Τζορτζ είχε 33 και ο Κογουάι Λέοναρντ 25 πόντους. Πλέον θα διεκδικήσουν σε «τελικό» την παρθενική τους παρουσία σε τελικούς Δύσης.

Δωδεκάλεπτα: 26-34, 47-63, 77-79, 111-98

NBA: Τελευταία Ενημέρωση