«Έβγαλαν» Τέιτουμ οι Σέλτικς, πήραν μεγάλο διπλό στο Ντιτρόιτ

Μεγάλη νίκη για τους Σέλτικς μέσα στην έδρα των Πίστονς

Στο δεύτερο ημίχρονο, και συγκεκριμένα στην 3η περίοδο, ο Τζέισον Τέιτουμ ανέβασε στροφές και πρωταγωνίστησε στη νίκη (111-99) των Σέλτικς επί των Πίστονς μέσα στο Ντιτρόιτ, τα ξημερώματα στο NBA.

Ο All-Star φόργουορντ ξεκίνησε το ματς με πέντε χαμένα σουτ και είχε τρία φάουλ στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ήταν εκπληκτικός και στην τρίτη περίοδο ήταν καυτός με τα τρίποντα και είχε 18 πόντους. Συνολικά, ο σταρ της Βοστώνης πέτυχε 34 πόντους, 11 ριμπάουντ και είχε 6 ασίστ.

Εκτός για τους Σέλτικς ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν, ο οποίος καλύφθηκε επάξια από τον Σαμ Χάουζερ που είχε πέντε τρίποντα στο πρώτο μέρος και έτσι έφτασε τους 15 πόντους του στο ματς. O Ντέρικ Γουάιτ είχε 23 πόντους, ενώ ο Μάλκολμ Μπρόγκντον και ο Ρόμπερτ Γουίλιαμς είχαν ο καθένας από 15 πόντους στο παιχνίδι.
Στον αντίποδα, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς σκόραρε 21 πόντους για τους Πίστονς.