Ζενίτ-όνειρο «έπνιξε» την Μπαρτσελόνα

Η Ζενίτ ήταν επιβλητική απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο Game 4

Η Ζενίτ ήταν αποφασισμένη να μην αφήσει την Μπαρτσελόνα να τελειώσει τη μεταξύ τους σειρά των playoffs στο Game 4 και με εντυπωσιακή –ιδίως αμυντικά- εμφάνιση επικράτησε 74-61 και έστειλε τη σειρά πίσω στη Βαρκελώνη για το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι πρόκρισης.

Οι Ρώσοι μπήκαν πιο δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 5’ προηγήθηκαν 13-5, με τον Χόλινς να έχει σημειώσει τους 8 πόντους. Με αποτελεσματική άμυνα ζώνης, δημιουργό τον Πάνγκος και κυρίαρχο στη ρακέτα τον Πόιθρες έφτασαν μάλιστα σε διψήφιο προβάδισμα (19-9), για να κλείσουν το εξαιρετικό για αυτούς πρώτο δεκάλεπτο (στο οποίο είχαν 0 λάθη) προηγούμενοι 25-13.

Η παραγωγικότητα των γηπεδούχων έπεσε αισθητά στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί άμεσα. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 5ο λεπτό είχαν σημειωθεί μόνο 6 πόντοι εκατέρωθεν για το 27-17. Η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά σε μονοψήφια τιμή στο 17’ με τον Καλάθη (32-24), με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει και το τελευταίο καλάθι του ημιχρόνου, για το +10 της Ζενίτ (36-26).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +16 (44-28) μετά από 3 λεπτά αγώνα στο δεύτερο μέρος, με τον Πάνγκος να αναλαμβάνει δράση εκτελεστικά. Ο Καναδός ήταν ασταμάτητος και στο 28’ έγραψε το 53-36, φτάνοντας τους 10π στο τρίτο δεκάλεπτο. Από την άλλη, οι Καταλανοί συνέχιζαν να είναι απελπιστικά άστοχοι και στο 30’ η διαφορά έφτασε στο +20 (58-38).

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε εν τη απουσία του Πάνγκος να μειώσει σε 62-46 στο 33’ και σε 63-49 δύο λεπτά αργότερα, με το τρίτο τρίποντο του Καλάθη στο ματς. Οι Πόιθρες και Πάνγκος επανέφεραν τη διαφορά στο +16 (67-51) στο 36’, για να κάνουν οι φιλοξενούμενοι την ύστατη προσπάθεια και να μειώσουν σε 69-58 με τον Κούριτς, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο ένα τρίποντο του Μπάρον έγραψε το 72-58 και κλείδωσε τη νίκη των Ρώσων.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61