Ζενίτ για… φίλημα, πάτησε τη Ζαλγκίρις

Και πώς να χάσει την οχτάδα!!

Και πώς να χάσει την οχτάδα η Ζενίτ! Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, παρά το νωθρό ξεκίνημά της, κατάφερε να επιβληθεί της Ζαλγκίρις με 77-65, δείχνοντας αντίδραση μετά την ήττα της από την Μπάγερν και ανέβηκε στο 12-6, κάνοντας όνειρα ακόμα και για τετράδα, ενώ «δίπλωσε» και τις νίκες κόντρα στους Λιθουανούς, έχοντας επικράτησε και στο Κάουνας.

Κορυφαίος για τους Ρώσους ήταν ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από κοντά και ο Ματέους Πονίτκα που είχε επίσης 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους Λιθουανούς που έπεσαν στο 11-9, διασώθηκε ο Γουόκαπ με 12 πόντους και 4 κλεψίματα, ενώ ο Λεκαβίτσιους που σταμάτησε στους 11.

Χωρίς ιδιαίτερα… γκάζια μπήκε στο ματς η Ζενίτ, με τη Ζαλγκίρις να έχει απαντήσεις τις περισσότερες φορές σε άμυνα και επίθεση, διατηρώντας ένα ισχνό προβάδισμα (6-8), το οποίο όμως έχασε γρήγορα, αφού το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ βρήκε ρυθμό και με τρίποντο του Ζούμπκοφ (14-12) και του Μπάρον (17-12) πήρε το κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενη 17-14.

Οι Λιθουανοί φυσικά φρόντισαν να μένουν κοντά στο σκορ, κυρίως με όπλο τη σκληρή τους άμυνα, ενώ με το πρώτο τρίποντο του Μιλάκνις ξαναπήραν το προβάδισμα (29-30) στο σκορ, γεγονός που αφύπνισε τους Ρώσους. Με ανάλογη απάντηση του Φριντζόν η Ζενίτ πήρε τα ηνία (34-32), με την περίοδο να κλείνει στην ισοπαλία (36-36) με τις δύο βολές του Γουόκαπ.

Αυτή η ισορροπία διαταράχθηκε οριστικά από την τρίτη περίοδο, καθώς το σύνολο του Πασκουάλ άρχισε να βρίσκει λύσεις απέναντι στη λιθουανική άμυνα, με αιχμή είτε τον Πονίτκα, είτε τον Γκουντάιτις. Ο Πολωνός φόργουορντ έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα (47-41) στην ομάδα του στα μέσα του δεκαλέπτου, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Μπάρον, που έστειλε τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (56-47).

Με τρίποντο του Λεκαβίτσιους η Ζαλγκίρις έδειξε δυνατότητα ότι μπορεί να επιστρέψει ουσιαστικά στο παιχνίδι (58-54), ωστόσο και πάλι ο Μπάρον από τη γραμμή των 6,75 έστειλε τη διαφορά στους 9 (65-56). Τη χαριστική βολή στην ομάδα του Κάουνας έδωσε ο Ζούμπκοφ με συνεχόμενο τρίποντο (68-56), καθώς έδωσε στη Ζενίτ τη δυνατότητα να ελέγξει από εκεί και πέρα το ματς, φτάνοντας τελικά σε μία νίκη χωρίς άγχος με το τελικό 77-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 36-36, 56-49, 77-65