Ξέσπασε στην Μπάγερν με φοβερό Παπαγιάννη... ο Παναθηναϊκός!

Νίκησε με 86-76 και τώρα στρέφεται στον αγώνα του ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό

Έβγαλε αντίδραση ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» παρά τα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων ημερών έδειξαν όρεξη στο παρκέ και κυριάρχησαν επί της Μπάγερν Μονάχου, την οποία νίκησαν με σκορ 86-76, ανεβαίνοντας στο 11-20 στην Ευρωλίγκα! Πλέον, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στρέφεται στο έτερο ματς της «διαβολοβδομάδας», με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (31/3, 21:30).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά με πρωταγωνιστές τους Λι και Παπαγιάννη, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 9-5, το οποίο με κάρφωμα του Έλληνα σέντερ έγινε και 12-7. Η Μπάγερν σε αυτό το διάστημα έβρισκε λύσεις μόνο με τον «καυτό» Βάιλερ-Μπαμπ, που έφτασε γρήγορα τους 8 πόντους μειώνοντας σε 12-10, πριν ο Σίλεϊ ισοφαρίσει στα 12. Με τρεις εύστοχες βολές του τελευταίου, η Μπάγερν πέρασε και για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (14-15), ενώ λίγο αργότερα ξέφυγε και για 4 με τον Γουόλντεν (16-20). Ο Παπαγιάννης με τρίποντο μείωσε και πάλι στο καλάθι, φτάνοντας γρήγορα τους 11 (20-22). Τελικά, ένα τρίποντο του Ζίπσερ στη λήξη έγραψε το 21-27 της πρώτης περιόδου.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαντζούκας μείωσε με τρίποντο σε 24-27 πριν ο Π. Καλαϊτζάκης πετύχει τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 28-27. Ο Γκουντάιτις λίγο αργότερα με ωραίο ποστάρισμα έγραψε το 32-30, ενώ ο Γκριγκόνις με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 35-30. Δύο βολές του Γ. Καλαϊτζάκη και ένα κάρφωμα του Μαντζούκα έφεραν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +7 (40-33), με την επίθεση της Μπάγερν να μοιάζει κολλημένη. Ο Γκριγκόνις μάλιστα με τρίποντο έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (43-33), πριν οι Βαυαροί βγάλουν αντίδραση με τον Τσίταμ και μειώσουν στους 5 (45-40). Το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Λι για το 48-43.

Ένα γρήγορο 5-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με Παπαγιάννη και Τόμας έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +10 (53-43), πριν ο Αμερικανός βάλει δεύτερο σερί τρίποντο για το 56-43. Η Μπάγερν με Τσίταμ και Ομπστ αντέδρασε, μειώνοντας σε 58-50, όμως ο Τόμας έβαλε και τρίτο μακρινό σουτ για το 61-50 και αμέσως γκολ-φάουλ για το 64-50. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, όταν ο Λι σκόραρε τρίποντο για το 69-50. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 71-54.

Μόλις ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, ο Ομπστ σκόραρε για τρεις μειώνοντας σε 71-57, αλλά ο Μαντζούκας είχε απάντηση γράφοντας το 74-57. Οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν και έτρεξαν ένα γρήγορο 4-0 με Βάιλερ-Μπαμπ και Μπόνγκα, μειώνοντας το σκορ σε 74-61. Ο τελευταίος σκόραρε και τρίποντο, μειώνοντας σε 74-64, με τον Ομπστ να παίρνει σειρά και να ρίχνει τη διαφορά στους 7 (74-67). Ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει μέχρι να τον ξεκολλήσει ο Παπαγιάννης, που έβαλε μακρινό σουτ για το 77-67 και άλλο ένα για το 80-67! Κάπου εκεί μπήκε και η τελεία στο ματς, αφού οι Βαυαροί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76