Ξέσπασε στη Χίμκι (και) η Μπασκόνια

Κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για τα playoff

Όπως συνηθίζεται την φετινή σεζόν, η Μπασκόνια έγινε μια ακόμη ομάδα που «αλώνει» την έδρα της Χίμκι, με τους Ισπανούς να παίρνουν την νίκη (89-67) χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα από τους τραγικούς Ρώσους.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλεξάντερ Σβεντ με τους 16 πόντους που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια ήταν άποντος! Μουσταφά Φαλ και Λούκα Βιλντόζα ξεχώρισαν για τους νικητές.

Οι φιλοξενούμενοι μετά από αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκαν στο 12-13, ενώ οι γηπεδούχοι που φλερτάρουν με την με την χειρότερη επίδοση στην ιστορία της διοργάνωσης, «βυθίστηκε» στο 2-22.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε με «πατημένο» το πόδι στο γκάζι και πήρε από νωρίς προβάδισμα με +9 (0-9). Η Χίμκι από την πλευρά την δεν έκατσε με σταυρωμένα τα χέρια και μείωσε στο καλάθι (14-16). Όμως, τα τρίποντα των Ντράγκιτς και Πέτερς, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με τους Ισπανούς στο +10 (14-24).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πέτυχαν κάποια εύκολα καλάθια, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα μικρό σερί και να μειώνουν την διαφορά στους δύο πόντους (34-36). Παρόλα αυτά με μπροστάρη τον Φαλ, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι και πάλι με +10 (37-47).

Όσο και αν προσπάθησε η Χίμκι να πλησιάσει στο σκορ, η Μπασκόνια κατάφερε να κρατηθεί μπροστά με διψήφιο αριθμό και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +14 (57-71) για την ομάδα του Ιβάνοβιτς.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακριβώς αυτό που μας έχουν συνηθίσει οι Ρώσοι φέτος με πραγματική καθίζηση σε επίθεση και άμυνα. Οι Βάσκοι έκανα ότι ήθελαν και το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 67-89 και την διαφορά στο +22.