Ξέρανε την Μπαρτσελόνα και εδραιώθηκε στην οκτάδα η Ούνικς!

Δείχνει ικανή για τα πλέι οφς η ρωσική ομάδα

Με όπλο την τρομερή της άμυνα αλλά και το φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο, η Ούνικς επικράτησε 70-64 της Μπαρτσελόνα στο Καζάν και δείχνει ικανότερη από ποτέ για τα playoffs!

Για ακόμη μια φορά, η Ούνικς Καζάν απέδειξε ότι στην επιστροφή της στην Ευρωλίγκα δεν αστειεύεται, αφού οι Ρώσοι πανηγύρισαν σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα (70-64) και δείχνουν ικανοί για μια θέση στα playoffs!

Σε ένα ματς που οι Λορέντζο και Τζον Μπράουν έκανα επιθετικά «όργια» με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι που ανέβηκαν στο 12-7, είδαν μόλις έξι παίκτες τους να σκοράρουν! Από την άλλη πλευρά, για τη Μπαρτσελόνα, οι Χίγκινς και Ντέιβις πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η Ούνικς ξεκίνησε λίγο καλύτερα το παιχνίδι, με τον Τζον Μπράουν να είναι εξαιρετικός, σημειώνοντας 11 πόντους στην πρώτη της κιόλας περίοδο, τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα έψαχνε να βρει τα πατήματά της (17-14). Όταν τα… βρήκε, πάτησε γκάζι με τα τρίποντα του Χίγκινς, που έστειλαν τη διαφορά στο +7 (24-31), πριν μειώσουν οι Ρώσοι με το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου στο -4 (31-35).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, ο Χεζόνια σκόραρε γρήγορα επτά πόντους γρήγορα και ο Λορέντζο Μπράουν ακολούθησε για να έρθει ξανά η ανατροπή (54-48). Αντί οι Καταλανοί να κλείνουν την ψαλίδα, αυτή όλο και άνοιγε, φτάνοντας στο +9 (61-52), με τους Μπράουν να σκοράρουν ασταμάτητα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν τρομερά άστοχοι στο τέλος του ματς, με τον Περάσοβιτς να πανηγυρίζει την σπουδαία νίκη (70-64).