Ξεπέρασε το εμπόδιο της Φινλανδίας με ανατροπή και έφυγε για ημιτελικά η Ισπανία!

Η «φούρια ρόχα» επικράτησε με 100-90

Σε ημιτελική φάση Ευρωμπάσκετ για ενδέκατη συνεχόμενη φορά η εθνική Ισπανίας!

Η «φούρια ρόχα» έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Φινλανδίας πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και κάνοντας την ανατροπή, για το τελικό 100-90! Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Μάρκανεν, το πάλεψε με όμορφο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα και την εμπειρία των Ισπανών.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο οι Γουίλι Ερναγκόμεθ (27π. με 10-13 εντός πεδιάς), Χουάντσο (15π.) και Ρούντι Φερνάντεθ (11π, 5 κλεψίματα), ενώ για τη Φινλανδία ξεχώρισαν οι Μάρκανεν (28π, 11 ριμπάουντ) και Γιάντουνεν (18π.).

Το ματς:

Η Ισπανία μπήκε δυνατά και ξεκίνησε την αναμέτρηση παίρνοντας προβάδισμα 8-2, ωστόσο η Φινλανδία δεν άργησε να αντιδράσει, φτιάχνοντας σερί 9-1 και περνώντας μπροστά με 9-11 στο 5', χάρη σε τρίποντο του Σάλιν. Με υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας και δυνατές άμυνες, οι Φινλανδοί έφτιαξαν προβάδισμα 9 πόντων (13-21 στο 7’) μετά από καλάθι-φάουλ του Γιάντουνεν ενώ ο ίδιος έβαλε buzzer-beater πίσω από το κέντρο, για το 30-19 υπέρ των Φινλανδών στην πρώτη περίοδο!

Παρά το γεγονός ότι ο Λάουρι Μάρκανεν άργησε να… ζεσταθεί επιθετικά, η Φινλανδία συνέχισε να «πυροβολεί» από το τρίποντο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα. Ο Γιάντουνεν μετά από κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 41-29 στο 15’, με τους Φινλανδούς να προηγούνται μέχρι και με +15, στο 28’! Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ισπανία να δείχνει εγκλωβισμένη και με τη Φινλανδία να είναι μπροστά με 52-43.

Στην τρίτη περίοδο η Ισπανία ξεκίνησε τη μεγάλη της αντεπίθεση, ξεκινώντας με σερί 8-1 και ισοφαρίζοντας σε 57-57 στο 25', με εντυπωσιακό κάρφωμα του Γουίλι, ο οποίος κυριαρχούσε στη ρακέτα των Φινλανδών. Με επί μέρους σκορ 30-15 στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σκαριόλο έφερε τούμπα το ματς, μπαίνοντας με προβάδισμα 6 πόντων (73-67), μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του αγώνα.

Έχοντας ξεκάθαρα το μομέντουμ με το μέρος της, η Ισπανία μπήκε... φουριόζα και στην τέταρτη περίοδο, ενώ η Φινλανδία προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, κυρίως χάρη στις προσωπικές εμπνεύσεις και την ποιότητα του Μάρκανεν. Ο Γκαρούμπα με τρίποντο έκανε το 80-73 υπέρ της Ισπανίας στο 33', ενώ ο Μάντσεν μείωσε στο καλάθι (84-82) για τη Φινλανδία στο 36'. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος με φοβερές άμυνες και δύο εύστοχα τρίποντα, οδήγησε την Ισπανία στη νίκη, με 100-90. Η Ισπανία σκόραρε 57 πόντους και είχε 70% ποσοστό ευστοχίας στο εντυπωσιακό της δεύτερο ημίχρονο και πλέον περιμένει τον νικητή του Ελλάδα-Γερμανία στα ημιτελικά του φετινού Ευρωμπάσκετ!

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90