Χάλκινη για πρώτη φορά στην ιστορία της η Γερμανία!

Το πρώτο χάλκινο μετάλλιο της ιστορίας της σε Ευρωμπάσκετ κατέκτησε η Γερμανία η οποία επικράτησε 82-69 της Πολωνίας

Παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε κόντρα στην αξιόμαχη και μεγάλη έκπληξη του φετινού Ευρωμπάσκετ, Πολωνία, η Γερμανία πήρε τη νίκη με 82-69 και κατέκτησε το πρώτο της χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση (έχει ένα χρυσό το 1993 και ένα ασημένιο το 2005)!

Η ομάδα του Γκόρντν Χέρμπερτ βασίστηκε ξανά στα τρίποντά της (είχε 15/37, ενώ εκτέλεσε 19 λιγότερα δίποντα), ενώ είχε ξανά για κορυφαίο της παίκτη τον Ντένις Σρέντερ (24π, 6 ασίστ). Εντυπωσιακός και ο Φόιγκτμαν, ο οποίος έφτασε κοντά στο triple-double (14π, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Από την άλλη, για την Πολωνία, η οποία αρκέστηκε στην τέταρτη θέση, ξεχώρισαν οι Σοκολόφσκι (18π, 6 ριμπ.), Σλότερ (double-double με 10π. και 10 ασίστ) και Γκάρμπαζ (12π, με 4/4 τρίποντα).

Το ματς:

Ο μικρός τελικός ξεκίνησε με τους Γερμανούς να προηγούνται με 6-2 χάρη σε τρίποντα των Ομπστ και Φόιγκτμαν και να κρατούν τους Πολωνούς στους δύο πόντους, στα πρώτα 3μιση λεπτά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ήταν η σειρά της Πολωνίας να βελτιώσει την άμυνά της και να κρατήσει τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι για σχεδόν τρία λεπτά, πριν οι Γερμανοί ανεβάσουν τα ποσοστά ευστοχίας τους, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (19-14).

Με όμορφο hook του Γκιφάι, η Γερμανία ισοφάρισε τη μέγιστη υπέρ της διαφορά (+7, 21-14) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε έναν πόντο στα επόμενα πέντε λεπτά, επιτρέποντας στους Πολωνούς να φτιάξουν μικρό σερί 6-0, πλησιάζοντας σε «απόσταση αναπνοής» (21-20). Παρ΄ όλα αυτά, η Γερμανία αντέδρασε απαντώντας με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα και δικό της σερί 10-0, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (34-20 στο 28’) και ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά με 36-23.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Πολωνία να βελτιώνει την άμυνά της, μειώνοντας στους 7 (40-33 στο 34’) με τρίποντο του Γκάρμπαζ και τη Γερμανία να απαντάει με δικά της τρίποντα, διατηρώντας «προβάδισμα ασφαλείας» (54-43 στο 38’). Ωστόσο, η ομάδα του Ίγκορ Μίλιτσιτς πλησίασε στους 5 (54-49) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη σε τρίποντα των Γκάρμπαζ και Σλότερ.

Η Πολωνία ισοφάρισε σε 59-59 με ένα ακόμα τρίποντο του Γκάρμπαζ στο 33', με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ για τα επόμενα λεπτά. Ο Βόιγκτμαν με δικό του τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στους Γερμανούς,

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-23, 54-49,