Τσάκισε τη Φενέρ η Μπασκόνια

Ένα 22-9 στην τελευταία περίοδο, ήταν εκείνο που έκρινε την τύχη της αναμέτρησης

Ένα 22-9 στην τελευταία περίοδο, ήταν εκείνο που έκρινε την τύχη της αναμέτρησης της Μπασκόνια με την Φενέρ, με το τελικό 86-68 ν’ αποτυπώνει απόλυτα την διαφορά των δύο ομάδων στο παιχνίδι αυτό. Οι Βάσκοι έφτασαν στο 3-4,ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 4-5.

Πολύ μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βάσκους, ήταν ο Άλεκ Πίτερς που σημείωσε 25 πόντους με 6 στα 6 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 31 ranking. Στους 19 πόντους σταμάτησε ο Γιεντράιτις, ενώ 16 πόντους σημείωσε ο Ντράγκιτς. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βέσελι με 15 πόντους.

Η Μπασκόνια ήλεγχε το ματς καθ’ όλη την διάρκεια του, για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 45-36. Στην 3η περίοδο, η τουρκική ομάδα προσπάθησε να κλείσει την διαφορά για να κλείσει στο 64-59, όμως οι Βάσκοι ουσιαστικά επέτρεψαν μόλις έξι πόντους στα εννιά πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, για να πάρουν τη νίκη με 86-68, αφού έκαναν ένα 16-4 για το να φτάσει το ματς στο 80-63 και με τελικό το 86-68.