Τρομακτική «βασίλισσα» διέλυσε τη Φενέρ και προκρίθηκε στα playoffs!

Με «βομβαρδισμό» έξω από τα 6,75μ., η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε 93-67 τη Φενέρμπαχτσε

Με την εξαιρετική παράσταση που έδωσε σε άμυνα και σε επίθεση με 19/38 τρίποντα, η Ρεάλ Μαδρίτης ισοπέδωσε 93-67 τη Φενέρμπαχτσε και προκρίθηκε και μαθηματικά στα playoffs, ολοκληρώνοντας την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 20-14.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Λάσο ήταν ο Κοζέρ με 20 πόντους, με τον Ντεκ να ακολουθεί με 19π. Ωστόσο, μεγάλο ματς έκανε και ο Λαπροβίτολα, ο οποίος είχε 18π. και 10 ασίστ.

Από την άλλη και οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν με το ίδιο ρεκόρ (24-10), έχοντας μεγάλο ελαφρυντικό την απουσία του Γιαν Βέσελι. Πρώτος τους σκόρερ ήταν ο Ντε Κολό με 23 πόντους, με τον Μπράουν να είχε 16π.

Με εξαιρετική άμυνα από νωρίς μπήκε η Ρεάλ, όπου προηγήθηκε 12-5, στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Λάσο έβαλαν και τα τρίποντα στην εξίσωση, με αποτέλεσμα να πάνε στο +16 (7-23) και τη Φενέρ στο τελευταίο λεπτό να διαμορφώνει το 11-23, της πρώτης περιόδου.

Με σερί τρίποντα ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +20 (13-33), στο 12’. Η αντίδραση των Τούρκων ήρθε με Έντι και Ντε Κολό (26-38), με τον Γιουλ να απαντά για το +18 (26-44), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, ο Μπράουν «κουβάλησε» επιθετικά τη Φενέρ, αλλά η «βασίλισσα» είχε τον έλεγχο και πήγε στα αποδυτήρια με το +13 (36-49).

Η Ρεάλ εξακολουθούσε να είχε τη ηνία του ματς μέχρι το 24’, όπου ήταν στο +16 (42-58). Στη συνέχεια, οι Γκούντουριτς και Ντε Κολό αντέδρασαν και οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (50-58), όμως από τα μισά και μετά, ο Κοζέρ πήρε από το… χέρι τους Ισπανούς για το +10 (57-67), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι παίκτες του Λάσο στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα… τρομακτικό σερί 15-0 για το +25 (57-82), στο 34’! Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη «βασίλισσα» να παίρνει τη νίκη με το τελικό 67-93.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 36-49, 57-67, 67-93