Τρίποντη «εκτέλεση» της Αρμάνι στο Βερολίνο!

Με εξαιρετικά ποσοστά στο τρίποντο (15/30), η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε εύκολα από την έδρα της Άλμπα...

Η Αρμάνι Μιλάνο επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, φεύγοντας εύκολα με το «ροζ» φύλλο αγώνα από το Βερολίνο και την έδρα της Άλμπα με σκορ 84-70 για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Για δεύτερο σερί παιχνίδι, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν καταιγιστική πίσω από τα 6.75 μ.(15/30), ανεβαίνοντας έτσι στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-7. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Ιταλούς οι Κάιλ Χάινς (17 π.), Λουίτζι Ντατόμε (16 π.) και Ζακ Λεντέι (15 π.), ενώ σε εξαιρετικά δημιουργικό βράδυ βρέθηκε ο Μάλκομ Ντιλέινι με 12 πόντους και 7 ασίστ.

Για τους Γερμανούς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον κόουτς Ρενέσες, διασώθηκαν οι Γκρέιντζερ και Λάμερς με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με την Αρμάνι Μιλάνο να υποπίπτει σε αρκετά λάθη και να χάνει πολλά σουτ. Κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Άλμπα Βερολίνου ξεφεύγοντας με 13-6 στο 7', με κύριο εκφραστή τον Μπεν Λάμερς με επτά πόντους. Χάινς και Ροντρίγκεθ μάζεψαν κάπως τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 18-13.

Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ιταλούς να ανεβάζουν στροφές και να κάνουν θραύση πίσω από τα 6.75 μ., ολοκληρώνοντας την περίοδο με 6/9 τρίποντα! Με ένα γρήγορο 8-0, πέρασαν μπροστά με 21-18 στο 13', ενώ λίγο αργότερα έφτασαν και μέχρι το +9 (25-34 στο 17'). Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Λουίτζι Ντατόμε, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα (!), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 42-34 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Παρά τις προσπάθειες των Γερμανών στην τρίτη περίοδο, με εκφραστές τους Λάμερς και Γκρέιντζερ, η Αρμάνι Μιλάνο συνέχιζε να βρίσκει λύσεις από μακριά, διατηρώντας μια καλή διαφορά. Μάλιστα τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πάντερ, εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά μέχρι εκείνο το σημείο στο +12 (41-53 στο 24'). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα, μαζεύοντας τη διαφορά μέχρι και τους -6 (56-62), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 56-64.

Παρόμοιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να διατηρεί τον έλεγχο του ματς και να κρατά σε χαμηλά επίπεδα την Άλμπα στο σκοράρισμα, με τη σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος στο 36', καθώς με το τρίποντο ο Ντατόμε ανέβασε τη διαφορά στο +16 στο στο 38' (66-82). Το τελευταίο χτύπημα της κόρνας βρήκε νικητές τους Ιταλού με το τελικό 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-42, 56-62, 70-84.