Το γύρισε στο δεύτερο και καθάρισε τη Ζενίτ η Αρμάνι Μιλάνο

Σε μια αναμέτρηση-θρίλερ, η Αρμάνι Μιλάνο πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μέρος και λύγισε τη Ζενίτ (82-76).

Φτιαγμένη από ισχυρό μέταλλο η Αρμάνι Μιλάνο, έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο δεύτερο ημίχρονο και καθάρισε τη Ζενίτ (82-76).

Η ομάδα του Μεσίνα πανηγύρισε την 6η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα, ανέβηκε στο 15-7 και εδραιώνεται στην 3η θέση. Κορυφαίοι οι Πάντερ (14 πόντοι), Χάινς (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ), καθοριστικός ο Ντιλέινι, που πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο λίγο πριν από το τέλος.

Από την άλλη, οι Ρώσοι υπέστησαν τη 2η διαδοχική ήττα τους και υποχώρησαν στο 13-8. Πάνγκος (12 πόντοι, 5 ασίστ) και Ρίβερς (11 πόντοι) διακρίθηκαν από το σύνολο του Πασκουάλ.

Η Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απέκτησε «αέρα» 6 πόντων αφού πρώτα έτρεξε σερί 8-0 (6-12 στο 5’). Οι Ρώσοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (11-18 στο 8’), με τους Μπάρον και Πονίτκα να μπαίνουν στην εξίσωση. Η απάντηση της Αρμάνι ήρθε από την περιφέρεια, με τον Σέρχι να εκτελεί (16-21), αλλά με τρίποντο του Φριτζόν, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 8 πόντων (16-24).

Με τους παίκτες του Πασκουάλ να πυροβολούν, η Ζενίτ εκτοξεύτηκε σε διψήφια διαφορά (22-32 στο 13’) κι έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση. Οι Ιταλοί απάντησαν με 5-0 και πλησίασαν (27-32 στο 15’), όμως ήταν φανερό πως οι Ρώσοι πατούσαν καλύτερα. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έτρεξε επιμέρους 9-2 χάρη στις «βόμβες» του Ρίβερς και απομακρύνθηκε εκ νέου (29-41 στο 17’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους κι έριξαν τη διαφορά με το φινάλε του ημιχρόνου (35-44).

Η Ζενίτ έκανε το παιχνίδι της και στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου και ξέφυγε εκ νέου (37-48 στο 23’), ωστόσο η Αρμάνι επανήλθε με μπροστάρη επιθετικά τον Χάινς και τη βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας της (43-48 στο 25’). Κι ενώ οι Ιταλοί πίεζαν για να περάσουν μπροστά στο σκορ, οι παίκτες του Πασκουάλ έβρισκαν λύσεις -κυρίως με βολές- και διατήρησαν μικρό προβάδισμα στο φινάλε της 3ης περιόδου (56-59).

Στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν… φουριόζοι και «έπνιξαν» την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης. Με τον Μίτσοφ να συνδράμει επιθετικά, οι Μιλανέζοι έτρεξαν 8-2 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα (64-63 στο 33’). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Με μεγάλο τρίποντο του Χόλινς, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα 3 πόντων (68-71) σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα (36’). Εντούτοις, στο τελευταίο τετράλεπτο έπιασε… τρικυμία τους παίκτες του Πασκουάλ, που έδωσαν πολλά δικαιώματα στην Αρμάνι, η οποία έτρεξε σερί 7-0 με οδηγό τον Πάντερ (75-71 στο 38’). Με τρίποντο του Ντιλέινι στα 33’’, η ομάδα του Μεσίνα ξέφυγε στο +7 (80-73) σφράγισε την επικράτησή της (82-76).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-44, 56-59, 82-76.