Το έκανε ντέρμπι αλλά τέλος καλό... όλα καλά

Tέταρτη σερί του νίκη στο EuroCup

Την τέταρτη σερί του νίκη στο EuroCup και έβδομη σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε στο «Δημήτρης Τόφαλος» ο Προμηθέας, ο οποίος στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του EuroCup επικράτησε 88-77 της Μακάμπι Ρισόν. Ως εκ τούτου, παρέμεινε στην κορυφή του 1ου ομίλου με ρεκόρ 5Ν-1Η.

Οι Πατρινοί έφτασαν στη νίκη βασιζόμενοι στην πολύ καλή τους δημιουργία (21 ασίστ), την ευστοχία τους από τα 6.75 (47.8%) και το καθαρό μυαλό στην άμυνα που έδειξαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά, η αλήθεια είναι πως θα μπορούσαν να είχαν πετύχει μία πολύ πιο άνετη επικράτηση (βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με +15 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου), αν δεν είχαν υποπέσει σε 13 λάθη.

Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισαν οι Κρις Μπαμπ (20 π., 2/4 διπ., 4/8 τρίπ., 4/5 β.) και Ολεξάντερ Λίποβι (14π, 4/5 τρ.)

Επόμενη «αποστολή» και μάλιστα πολύ δύσκολη για τον Προμηθέα, η εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μονακό (13/11), τη μοναδική ομάδα που τον έχει αναγκάσει σε ευρωπαϊκή ήττα τη φετινή σεζόν (77-74 στο γήπεδό του).

Το ματς:

Με τον Αγραβάνη εκτός δωδεκάδας και στην αρχική πεντάδα τους Χολ, Μπαμπ, Κασελάκη, Ρόμπινσον και Έλις ξεκίνησε στην αναμέτρηση ο Προμηθέας. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με τους Σβινγκ, Μπουρντιγιόν, Γουίλιαμς, Χάμιλτον και Μονρόε.

Οι Πατρινοί τελείωσαν προηγούμενοι 20-17 το πρώτο δεκάλεπτο με κορυφαίους τους Κρις Μπαμπ και Γιώργο Μπόγρη. Ωστόσο, θα μπορούσαν να έχουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, αν δεν είχαν υποπέσει σε αρκετά λάθη (3) και δεν είχαν πάθει ένα «μπλακ-άουτ» στο 2’54’’ πριν τη λήξη της περιόδου (σερί 7-0 της Μακάμπι Ρισόν, το οποίο ανάγκασε τον Μάκη Γιατρά να καλέσει τάιμ-άουτ).

Βασιζόμενοι στη μείωση των λαθών, την πολύ καλή τους δημιουργία (μεγάλη συνεισφορά του Δημήτρη Κατσίβελη) αλλά κυρίως την τεράστια ευστοχία τους έξω από τα 6.75, οι Πατρινοί άρχισαν να χτίζουν διαφορά ασφαλείας από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, το ημίχρονο έληξε 43-30 υπέρ του Προμηθέα, ο οποίος βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με +15 (στο 00:16 πριν την κόρνα για την ανάπαυλα).

Η Μακάμπι Ρισόν φάνηκε να μπαίνει με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο, τρέχοντας ένα σερί 5-0 στα πρώτα 45’’. Όμως, το σύνολο του κόουτς Γιατρά δεν την άφησε να πάρει και πολύ… αέρα και οι δύο ομάδες συνέχισαν πηγαίνοντας «χέρι-χέρι» στο σκοράρισμα στο πρώτο 3λεπτο της 3ης περιόδου. Παρόλα αυτά, τα λάθη επανήλθαν στο προσκήνιο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι επέτρεψαν στους Ισραηλινούς όχι μόνο να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα, αλλά να κερδίσουν και το δεκάλεπτο με 24-20.

Δυστυχώς για τον Προμηθέα, ξεκίνησε την τελευταία περίοδο από εκεί που άφησε την τρίτη, με αποτέλεσμα να δει τον πίνακα του σκορ έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης να γράφει 69-67. Σε εκείνοι το σημείο, λοιπόν, ήρθε ο Οκτάβιους Έλις να δώσει μία ανάσα στην ομάδα του με τέσσερις προσωπικούς πόντους. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Πατρινοί έριξαν -επιτυχημένα αυτή τη φορά- το βάρος στην άμυνα τους, από την οποία απέκτησαν και την απαραίτητη αυτοπεποίθηση για να αποθαρρύνουν τη φιλόδοξη Ρισόν.
Χωρίς να ακολουθήσουν περισσότερες… συγκινήσεις ο αγώνας έληξε με τον Προμηθέα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77.