Θλιβερός Παναθηναϊκός και ήττα-ντροπή στην Αγία Πετρούπολη

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε στην Αγία Πετρούπολη 112-83

Η Ζενίτ ήθελε μόνο τη νίκη επί του Παναθηναϊκού για να προκριθεί στα playoff της Euroleague και αυτό έκανε. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε στην Αγία Πετρούπολη 112-83 των «πρασίνων», με εμφάνιση καριέρας του Κέβιν Πάνγκος και θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στα playoff με μειονέκτημα έδρας. Το «τριφύλλι» ήταν στο -12 στο 33', αλλά στα επόμενα λεπτά είχε απαράδεκτη εικόνα κι έφτασε στο τελικό -29.

Η Ζενίτ μπήκε με μεγάλη φόρα στο do or die γι' αυτήν ματς και προηγήθηκε 11-0 στο ξεκίνημα, ευστοχώντας σε τρία τρίποντα (τα δύο εξ αυτών του Πάνγκος). Ο Παπαπέτρου έβαλε 5 σερί πόντους για το 11-5, ενώ ο αρχηγός του Παναθηναϊκού μείωσε και σε 18-13 στο 7ο λεπτό, φτάνοντας τους 7 πόντους. Το σκορ έγινε 21-14 με το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Πάνγκος, που εκτελούσε συνεχώς από την περιφέρεια, ενώ ο Όγκαστ που είχε περάσει αντί του Παπαγιάννη, έκανε με 4 σερί πόντους το 23-20. Το α' δεκάλεπτο έληξε με το τέταρτο τρίποντο του Πάνγκος και σκορ 26-22 υπέρ της Ζενίτ.

Ο Μπάρον με ένα έμμεσο και ένα άμεσο τρίποντο έγραψε το 32-24 στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, αλλά με τον Πάνγκος να κάνει... διάλλειμα και τον Παναθηναϊκό να βελτιώνεται αισθητά στην άμυνα, η παραγωγικότητα των Ρώσων έπεσε. Έτσι οι πράσινοι κατάφεραν να μειώσουν σε 34-31 στο 15ο λεπτό με τον Παπαγιάννη και σε 41-38 αργότερα με το τρίτο κάρφωμα του εξαιρετικού στη δεύτερη περίοδο Γουάιτ. Η Ζενί έτρεξε ωστόσο σε εκείνο το σημείο ένα 6-0, εκμεταλλευόμενη το μπόνους από τη γραμμή που είχε από νωρίς και τελικά πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη με 47-40.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, τα διαδοχικά τρίποντα από τις δύο ομάδες έφεραν αρχικά το 55-48, με τον Μήτογλου να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση για το «τριφύλλι». Όμως τα διαδοχικά λάθη του Παναθηναϊκού στην επίθεση επέτρεψαν στους Ρώσους να τρέξουν ένα σερί 9-0 και να επανέλθουν μετά από ώρα σε διψήφιο προβάδισμα (61-48). Μάλιστα στο 28' έφτασαν στο +18, με τον Πάνγκος να έχει ευστοχήσει ήδη στο έβδομο τρίποντό του και τον Μπάρον να τον μιμείται με τρεις δικές του «βόμβες».

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-40, 76-60, 112-83