Τα χάλασε στο τέλος η ΑΕΚ

Άδοξη ήττα γνώρισε η ΑΕΚ από την Χάποελ στα Ιεροσόλυμα για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του BCL. Η «Ένωση» ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και με οκτώ 6:45 πριν το τέλος, ωστόσο κατέρρευσε στο φινάλε.

Στοίχισε η αποχώρησε του Μάρκους Σλότερ με ενοχλήσεις στους «κιτρινόμαυρους», που έφτασαν να έχουν 16/26 τρίποντα (16/29 στο τέλος). Κορυφαίος ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 40 λεπτά (!), στους 27 με 7/9 τρίποντα σταμάτησε ο Κιθ Λάνγκφορντ αλλά στο φινάλε είχε κακές επιλογές.

Γκίκας, Λάνγκφορντ, Σαντ-Ρόος, Χρυσικόπουλος και Μαυροειδής συνέθεσαν την πρώτη πεντάδα της ΑΕΚ. Στο αρχικό 4-0 των γηπεδούχων οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν με τρία σερί τρίποντα από Γκίκα, Χρυσικόπουλο και Λάνγκφορντ (10-11), ωστόσο η άμυνά τους… έμπαζε. Έτσι η Χάποελ έχοντας 8/9 σουτ στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 18-12 μετά από έξι λεπτά αγώνα. Το τάιμ άουτ του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέφερε την ομάδα του, που επιστρέφοντας στο παρκέ βελτίωσε την άμυνά της, έκλεψε μπάλες και με οδηγούς τους Σαντ-Ρος και Λάνγκφορντ πέρασε μπροστά, 23-26.

Ο «βομβαρδισμός» συνεχίστηκε στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με την ΑΕΚ να φτάνει τα 7/8 τρίποντα και να οδηγεί την διαφορά στο +7 (25-32). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ο «ζεστός» Φελντέιν ισοφάρισε (33-33), όμως η «Ένωση» είχε τις απαντήσεις. Με τον Σλότερ να κάνει καλή δουλειά σε άμυνα και δημιουργία (4 ασίστ στο ημίχρονο), ήρθε ένα 0-7 (35-42) για να δώσει ανάσα, ενώ το τρίτο φάουλ του Λόκετ ήταν ένα έξτρα κέρδος. Ένα τραβηγμένο αντιαθλητικό που χρεώθηκε στον Σλότερ 12’’ πριν το τέλος με την ΑΕΚ στην επίθεση επέτρεψε στην Χάποελ να κλείσει το ημίχρονο με ένα 4-0 και να πλησιάσει σε απόσταση βολής, 46-47.

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο μέρος συνεχίζοντας να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι. Χρυσικόπουλος και Γκίκας με δύο ακόμη τρίποντα (11/15) έδωσαν τον τόνο και με ισάριθμα φόλοου από Σαντ-Ρος και Σλότερ η διαφορά εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά στους εννιά, 48-57. Ο Λάνγκφορντ από την γωνία έφερε την ΑΕΚ στα 12/17 τρίποντα και την απόσταση σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά, 50-60. Ωστόσο τα τελευταία τεσσεράμισι λεπτά της τρίτης περιόδου αποδείχτηκαν καταστροφικά για την «Ένωση», που έσπασε τα καλάθια, έκανε πολλά λάθη και έδωσε την ευκαιρία στην Χάποελ με ένα 11-0 να περάσει μπροστά, 61-60.

Τρεις διαδοχικές «βόμβες» του Λάνγκφορντ έδωσαν οξυγόνο στην ΑΕΚ, που ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε στο +8, 64-72, 6:44 πριν το τέλος, με 16/26 τρίποντα! Δύο μεγάλα σουτ από Μπράουν και Φελντέιν έδωσαν ζωή στην Χάποελ (69-72), που προσπέρασε 2:51 πριν το τέλος με νέο τρίποντο του Δομινικανού, 77-76. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα δια χειρός Μπράιμο (80-76) σε ένα διάστημα που η απουσία του Σλότερ ήταν πασιφανής. Η σκληρή στα όρια (ή και… παραπέρα) του φάουλ άμυνα της Χάποελ αποσυντόνισε πλήρως την ΑΕΚ που δεν είχε αντίδραση και βρέθηκε να χάνει και με διαφορά, 85-77. Το τελικό 85-78 αδίκησε κατάφορα την ίδια την προσπάθεια της «Ένωσης» που έχασε ένα δικό της ματς και μάλιστα με σχετικά μεγάλη διαφορά.

Δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.

Χάποελ (Κάτας): Κάζινς, Μπλατ 7, Τίμορ, Φελντέιν 19 (4/8 τρίποντα), Λέβι 2, Μπράιμο 17 (7 ριμπ.), Ζάλμασον 6, Λόκετ 2, Τόμας 16 (7 ριμπ.), Κούπσας 4, Μπράουν 12 (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 4, Λάνγκφορντ 27 (7/9 τρίποντα), Ματσιούλις 7 (4 ριμπ.), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 6, Γκίκας 11, Μαυροειδής 3, Σαντ Ρος 15 (10 ριμπ., 5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2 (8 ριμπ., 5 ασίστ).