Τα πήρε… όλα από την Μπαρτσελόνα η Φενέρ!

Οι πρωταθλητές Τουρκίας επικράτησαν με 81-73

Στο κυνήγια το πλεονέκτημα και η Φενέρμπαχτσε! Με κορυφαίους τους Γκούντουριτς και Μότλι, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε 81-73 την Μπαρτσελόνα, υπερκαλύπτοντας και το -1 της ήττας στη Βαρκελώνη.

Στο 17-10 οι πρωταθλητές Τουρκίας, ενώ από την άλλη οι Καταλανοί έκαναν το 0/2 στη «διαβολοβδομάδα», υποχωρώντας στο 18-10.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από την Μπαρτσελόνα, η οποία με τους Μίροτιτς και Σατοράνσκι πήγε στο +11 (6-17), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, η ομάδα του Σάρας ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή, φτάνοντας ακόμη και στο +17 (13-30), στο 9’. Στο τελευταίο λεπτό, η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε με σερί 5-0, διαμορφώνοντας το 18-30 της πρώτης περιόδου.

Με μεγάλη… φόρα μπήκε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Γουίλμπεκιν και Γκούντουριτς, πλησίασε στο καλάθι (34-36), στο 17’. Με το πρώτο τρίποντο του Ντόρσεϊ, οι Τούρκοι μείωσαν και στον πόντο (37-38), με τον Τόμπι στο τέλος να στέλνει τους Καταλανούς στα αποδυτήρια με το +3 (37-40).

Το ίδιο καλό ξεκίνημα έκανε η Φενέρ και στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα (47-46), στο πρώτο δίλεπτο. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με Μίροτιτς και Σατοράνσκι και με σερί 7-0 για το +6 (47-53), στο 23’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως και πήραν τα ηνία αρχικά με επιμέρους σκορ 12-2 για το +4 (59-55), ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +5 (61-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των «μπλαουγκράνα» να μπουν δυνατά και με μπροστάρη τον Μίροτιτς ανέκτησαν το προβάδισμα (67-68), στο 34’. Ωστόσο, η Φενέρ απάντησε με Γκούντουριτς και Μότλι και με σερί 8-0 πήγε στο +7 (75-68), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Ιτούδη είχε τον έλεγχο και πήρε τη νίκη με το τελικό 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 37-40, 61-56, 81-73