Σίφουνας Εφές παρέσυρε τη Βιλερμπάν

Η Αναντολού Εφές πέρασε από το «Αστρομπάλ», νικώντας με 102-80 τη Βιλερμπάν...

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Αναντολού Εφές, η οποία συνέτριψε με 102-80 τη Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ», στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου της Euroleague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν κυρίαρχη από τα πρώτα λεπτά και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 9-9, που την διατηρεί σε τροχιά οχτάδας. Από την άλλη, οι Γάλλοι έφτασαν τις τρεις συνεχόμενες ήττες και με 5-12, ισοβαθμούν με τον Παναθηναϊκό στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Για τους νικητές, κορυφαίος όλων ήταν ο Βασίλι Μίσιτς, που είχε 23 πόντους, 9 ασίστ και 5 κλεψίματα. Επίσης, άλλοι τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα οι Σίνγκλετον και Λάρκιν, που είχαν από 16, Ντάνστον με 14 και Άντερσον με 12. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νόρις Κόουλ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους.

Το ματς:

Μετά τα πρώτα… αναγνωριστικά λεπτά, η Αναντολού Εφές μετέτρεψε το 7-9 σε 7-18 μέσα σε δύο λεπτά, δείχνοντας πολύ γρήγορα τις διαθέσεις της. Η Βιλερμπάν αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της τουρκικής ομάδας, η οποία με μπροστάρηδες τους Σίνγκλετον και Ντάνστον, που είχαν 10 και 9 πόντους αντίστοιχα, έφτασε κοντά στο νταμπλ σκορ (15-29) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Γρήγορα η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους (19-39), με τους Λάρκιν και Μίσιτς να μπαίνουν στην… εξίσωση του σκοραρίσματος. Στο 15’ το σκορ ήταν 25-46, αλλά με σερί 5-0, οι Γάλλοι μείωσαν σε 30-46, αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του Τούρκου προπονητή έπιασαν τόπο, αφού οι παίκτες του έβγαλαν αντίδραση και με σερί 8-4, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-54.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι τακτικές και οι άμυνες πήγαν… περίπατο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να παίζουν πιο ελεύθερα, αφού η διαφορά είχε ξεφύγει. Η Βιλερμπάν μόνο μια φορά κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στους 15 πόντους (47-62), αφού η Εφές όποτε ήθελε «πατούσε γκάζι» και την επανέφερε στα επίπεδα των 20 πόντων, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-82. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες. Η Εφές ουσιαστικά περίμενε να τελειώσει το παιχνίδι και η Βιλερμπάν είχε συμβιβαστεί με την ιδέα μιας ακόμη ήττας. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 28 πόντους (71-99), με το τελικό σκορ να είναι το 80-102.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 34-54, 59-82, 80-102.