Σερζ Ιμπάκα από τα παλιά και θρίαμβος της Μπάγερν

Επιβλήθηκε της Βίρτους

Ο Σερζ Ιμπάκα πραγματοποίησε μια εμφάνιση βγαλμένη από τα καλύτερα του χρόνια στο ΝΒΑ και η Μπάγερν, παρά το γεγονός πως δεν ξεκίνησε καλά το ματς, έφτασε σε άνετη επικράτηση κόντρα στην Βίρτους. Ο Ισπανός σέντερ είχε 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Φρανσίσκο (13π.), Έντουαρτς και Μπούκερ από 12π. Παραδόθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βίρτους, που είχε πρώτο σκόρερ τον Μπελινέλι με 19. Η ιταλική ομάδα, παραδόθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ δεν έβαλε ούτε πόντο στα τελευταία 5:23

Mε τον Μπελινέλι αρχικά και με τον Σενγκέλια να παίρνει τη σκυτάλη μετά, έχοντας εννέα και οκτώ πόντους αντίστοιχα, η Βίρτους πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, για να φτάσει την διαφορά, ακόμα και στο +8 υπέρ της, διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, δίνοντας μάλιστα ένα πολύ υψηλό σκορ, αφού σημείωσε 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Από την πλευρά των Γερμανών, ήταν ο Μπόνγκα, που με πέντε δικούς του πόντους, συγκράτησε την διαφορά από το να πάει σε διψήφια τιμή.

Στο 12’ η Βίρτους θα ανεβάσει την διαφορά στο +12 με τον Μίκι για να φτάσει στο 20-32, ενώ στο 14’ η ιταλική ομάδα ανέβασε την απόστασή της και στο +14 με καλάθι του Ντάνστον που είχε φτάσει και αυτός τους οκτώ πόντους, σχετικά γρήγορα. Ωστόσο με ηγέτη τον Ιμπάκα, στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και τον Μπόνγκα, άξιο συμπαραστάτη, θα μαζέψουν την διαφορά, για να κλείσει το πρώτο μέρος με καλάθι του πρώην άσου των Ράπτορς στην ελάχιστη τιμή του -2 με τον έμπειρο σέντερ, να φτάνει τους 15 πόντους (44-46).

Πλέον το ματς μετατράπηκε σε μάχη, μεταξύ δύο πρώην ΝΒΑερς αφού ο Ιμπάκα από τη μάι και ο Μπελινέλι από την άλλη, ήταν εκείνοι που έσερναν το σκορ για τις ομάδες τους στην 3η περίοδο και είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, δίχως κάποια να μπορέσει να πάρει αξιόλογη διαφορά. Η Βίρτους θα προηγηθεί στο 29’ με ένα καλάθι και φάουλ του Μπελινέλι με δύο (64-66), αλλά εκεί ένα μικρό σερί των Γερμανών, που έκαναν 6-0, τους βρήκε να κλείνουν για πρώτη φορά στο ματς, προηγούμενοι, μια περίοδο με 70-66, με τον Ιμπάκα, να έχει φτάσει πλέον τους 22 πόντους.

Ο Ίφε Λούντμπεργκ, θα μειώσει στην ελάχιστη τιμή στο 32’, σε 72-71, όμως κάπου εκεί η Μπάγερν κάνει ένα σερί 9-0 με τον Φρανσίσκο και τον Γκιφάι να πετυχαίνουν πέντε και τέσσερις πόντους αντίστοιχα σε αυτό το σερί, που έδωσε αέρα δέκα πόντων στην γερμανική ομάδα, για να προηγηθεί πλέον στο 35’ με 81-71, ενώ ακριβώς στα μισά της τελευταίας περιόδου, ο Μπράνκοβιτς με τρίποντο θα στείλει την διαφορά στο +11, για το 84-73. Στην ουσία εκεί το ματς τελείωσε, αφού από το 32’ και μετά η Μπάγερν έκανε επί μέρους 16-2, για να λήξει το ματς δίχως οι Ιταλοί να βάλουν πόντο στα τελευταία 5:23.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-46, 70-66, 90-76