Ραψωδία και κατοστάρα για Παναθηναϊκό

Κέρδισε τη Βιλερμπάν και ριζώνει στην οκτάδα

Επιβλητικός και καταιγιστικός έξω από τα 6,75μ. (13/20 τρίποντα) ο Παναθηναϊκός, «πάτησε» -με κατοστάρα- τη Βιλερμπάν (100-88) στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε την 3η διαδοχική νίκη του!

Έξι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισαν οι Φριντέτ (22 πόντοι με 10/12 εντός παιδιάς), Παπαπέτρου (21 πόντοι), Καλάθης (10 πόντοι, 17 ασίστ) και Παπαγιάννης (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες).

Μέχρι και το +23 έφτασαν οι «πράσινοι», που προσέφεραν πολύ καλό θέαμα και με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στο 13-8. Μοναδικό ψεγάδι στην εμφάνισή τους τα 13 επιθετικά ριμπάουντ των Γάλλων.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Φριντέτ να είναι… ζεστός, ξέφυγε στο +7 (9-2) στο πρώτο τρίλεπτο. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πιτίνο μπλόκαραν σε εκείνο το σημείο και έδωσαν τη δυνατότητα στη Βιλερμπάν να πλησιάσει στο σκορ (11-8 στο 5’).

Με τον Καλάθη να μπαίνει στην εξίσωση, το «τριφύλλι» απομακρύνθηκε εκ νέου (18-10 στο 7’) κι ενώ στην άμυνα οι Μήτογλου και Παπαγιάννης είχαν στήσει ένα τείχος κάτω από τη ρακέτα. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν αμυντικά και υπέπεσαν σε αβίαστα λάθη στην επίθεση, με συνέπεια να επιτρέψουν στους Γάλλους να τρέξουν σερί 8-0 και να ισοφαρίσουν (18-18 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» στο +2 (20-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Παναθηναϊκό, που επιδόθηκε σε επιθετική ραψωδία και καταιγισμό τριπόντων! Οι παίκτες του Πιτίνο πάτησαν το γκάζι και με μαεστρική καθοδήγηση από τον Καλάθη, μετέτρεψαν το 24-20 σε 35-20 (15’) με 3 διαδοχικά σουτ έξω από τα 6,75μ.

Η Βιλερμπάν επιχείρησε να πλησιάσει, αλλά απέτυχε. Κι αυτό διότι οι «πράσινοι» είχαν βρει ρυθμό επιθετικά, με τους Φριντέτ και Παπαπέτρου να πυροβολούν από την περιφέρεια για το 52-35, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου το «τριφύλλι» συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στη δεύτερη και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του. Με τον Καλάθη να… οργιάζει σε δημιουργία και εκτέλεση, η ομάδα του Πιτίνο εκτοξεύτηκε στο +23 (69-46 στο 25’).

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, η Βιλερμπάν έκανε μίνι αντεπίθεση και έριξε τη διαφορά στο -11 (79-68 στο 33’). Οι παίκτες του Πιτίνο σοβαρεύτηκαν και με μπροστάρη τον Φριντέτ, ξέφυγαν με +17 (91-74 στο 36’).

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Αμερικανό τεχνικό του «τριφυλλιού» να βρίσκει την ευκαιρία για… δοκιμές σχημάτων και προσώπων. Με τρίποντο του Μπέντιλ ο Παναθηναϊκός έφτασε και στην κατοστάρα με τη λήξη του αγώνα (100-88), για την 3η διαδοχική νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 10, Ράις 14 (4/5 τρ.), Παπαγιάννης 12 (8 ριμπ., 5 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4/5 τρ.), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 22 (10/12 εντός παιδιάς), Καλάθης 10 (17 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 3

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζάκσον 2, Τέιλορ 6, Τζεκίρι 6 (6 ριμπ.), Μαλεντόν 19, Λόμας, Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 16 (6 ριμπ.), Ντιό 14, Μπακό 2, Λάιτι, Στραζέλ 14, Πέιν 7