Προσγείωσε τον άστοχο Ολυμπιακό η Φενέρ και τώρα «τελικός» στο ΣΕΦ!

Οι Πειραιώτες έχασαν με 73-69

Έπαθε… τρικυμία στον Βόσπορο και το πλήρωσε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέμειναν από επιθετικές λύσεις στα τελευταία λεπτά και με τη Φενέρμπαχτσε να βάζει όλα τα μεγάλα σουτ στο τέλος, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα 73-69 και έτσι η πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκας να κρίνεται σε πέμπτο και τελευταίο ματς στο ΣΕΦ (9/5, 21:30).

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Καλή αρχή με σερί 5-0 έκαναν οι «ερυθρόλευκοι», αλλά η Φενέρ απάντησε αμέσως με ένα δικό της 7-0 (7-5), το οποίο της έδωσε ρυθμό, με τους Ντόρσεϊ και Πιερ να την στέλνουν στο +5 (12-7), στο 4’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με Γουόκαπ και Φαλ για την ισοπαλία (12-12), με τους Ντόρσεϊ και Γκούντουριτς να βάζουν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (17-14), στο 8’. Με το καλάθι και φάουλ του Μπλακ, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν προσωρινά, με τον Καλάθη να διαμορφώνει το 18-17 της πρώτης περιόδου με μία ελεύθερη βολή στο τέλος.

Στην έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου ο Μπλακ χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ και αποσύρθηκε, με τον Μπολομπόι να μπαίνει έτοιμος και έχοντας βοήθεια από Σλούκα και ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (21-25), διατηρώντας το +4 (23-27), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα άρχισαν τα μαζεμένα λάθη, με τον Έντουαρντς να έρχεται με… φόρα από τον πάγκο και να σπρώχνει τη Φενέρ σε σερί 9-0, για το +5 (32-27), στο 17’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Πειραιώτες πήραν τον έλεγχο του ματς μέσα από την άμυνά τους και τα επιθετικά ριμπάουντ. Έτσι, έτρεξαν σερί 5-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (32-33).

Με καλές άμυνες και σημείο αναφοράς τον Φαλ στην επίθεση, ο Ολυμπιακός πήγε στο +4 (34-38) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η Φενέρ αντέδρασε και ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, με τους Γουόκαπ και Κάναν να στέλνουν τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (38-43), στο 24’. Με πρωταγωνιστή τον Χέιζ οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (43-45), με τον «ζεστό» Κάναν να απαντά και οι Πειραιώτες να ξεφεύγουν στο +5 (44-49), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα «κόλλησαν» επιθετικά, κάνοντας εύκολα λάθη και δίνοντας εύκολα τις κατοχές στους Τούρκους, αλλά τουλάχιστον η άμυνά τους είχε μείνει σε ένα… επίπεδο και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το προβάδισμα (48-49).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη και στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Χέιζ να βρίσκει δύο τρίποντα για το +5 (54-49) της Φενέρ, στο 32’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι»… συνήλθαν μέσα από την άμυνά τους, αλλά και τον ορεξάτο ΜακΚίσικ, ο οποίος με την ενέργειά του και στις δύο πλευρές του παρκέ, συνέβαλε τα μέγιστα σε επιμέρους σκορ 2-9, για το προβάδισμα (56-58), στο 34’. Ο Χέιζ έβαλε προσωρινά μπροστά τους γηπεδούχους, με τον ΜακΚίσικ να απαντά (59-60), στο 35’. Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση, ενώ από την άλλη ο Πιερ πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και πήγε τους Τούρκους στο +6 (67-61), στο 37’. Στη συνέχεια, ο Ντόρσεϊ έστειλε τη διαφορά στο +7 (70-63), με τον ΜακΚίσικ να απαντά με συνεχόμενα τρίποντα και απλώς να διαμορφώνει το τελικό 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69