Πήρε το θρίλερ στο Βελιγράδι η Ζενίτ!

Τεράστιο διπλό επί του Ερυθρού Αστέρα

Έφτασε μια... ανάσα από την ήττα, ωστόσο στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και απέδρασε με σπουδαίο διπλό από το Βελιγράδι η Ζενίτ, επικρατώντας στην παράταση 80-76 του Ερυθρού Αστέρα!

Παρ' ότι βρέθηκε πίσω με 9 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέτρεψε την κατάσταση, με αποτέλεσμα στο έξτρα πεντάλεπτο να πάρει το 12ο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν χάρη στο καθαρό μυαλό και τις σωστές επιλογές στην επίθεση.

Κάπως έτσι, η Ζενίτ βελτίωσε το ρεκόρ της στο 12-6, παραμένοντας... στενός κορσές στον τρίτο Ολυμπιακό που έχει 12-5 με ματς λιγότερο.

Κορυφαίος για τους Ρώσους, ήταν ο εκπληκτικός Μπίλι Μπάρον, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους (9/13 εντός πεδιάς), 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Μίκι (13 πόντοι), Λόιντ (8 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ήταν ο Νέιτ Γουόλτερς με 21 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, με τους Χόλινς και Κάλινιτς να προσφέρουν 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Ισορροπημένο το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (6-7). Κάπου εκεί, με επτά σερί πόντους από τους Χόλινς και Γουόλτερς, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 13-7, ενώ λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στο +8 για το 18-10 στο 5'. Το τάιμ άουτ που πήρε ο Τσάβι Πασκουάλ, «αφύπνισε» τους Ρώσους, οι οποίοι με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά (20-21), ενώ με με ένα σερί 8-1 στο τελευταίο λεπτό έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (21-29).

Μετά το κάκιστο αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι βελτιώθηκαν αισθητά σε αυτό το κομμάτι στο δεύτερο δεκάλεπτο, και σε συνδυασμό με τον επιθετικό «οίστρο» των Όστιν Χόλινς και Νέιτ Γουόλτερς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο ημίχρονο πέρασαν μπροστά με +2 (40-38 στο 18'). Με δύο τρίποντα του Μπίλι Μπάρον στο φινάλε όμως της περιόδου, η Ζενίτ πήγε στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα (42-44).

Η καλή άμυνα του Ερυθρού συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς δέχθηκαν μόλις 6 πόντους! Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Κούζμιτς και ένα τρίποντο του Κάλινιτς, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με +6 (52-46), ενώ λίγο αργότερα ανέβασαν τη διαφορά και στο +8 (54-46 στο 27'). Η Ζενίτ που είχε μείνει μόλις με 2 πόντους σε 7 λεπτά της περιόδου, βρήκε τέσσερις πόντους στο τέλος για το 57-50 του δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Ερυθρός ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 (59-50), βάζοντας έτσι και τον κόσμο στην εξίσωση του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, ο Μπίλι Μπάρον βγήκε μπροστά για τους φιλοξενούμενους, παίρνοντας στις πλάτες του τη Ζενίτ, με τους Ρώσους να ισοφαρίζουν σε 67-67 στο 39'. Ο Μίτροβιτς έβαλε εκ νέου μπροστά τον Ερυθρό, όμως με δίποντο του Λόιντ στα 37'' και το άστοχο τρίποντο του Γουόλτερς στη λήξη του δεκαλέπτου, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (69-69).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ζενίτ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και με καθαρό... μυαλό ήλεγξε τον ρυθμό, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στο τελικό 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 42-44, 57-50, 69-69, 76-80 (παρ.)