Πήρε το θρίλερ με Μπασκόνια η Ζαλγκίρις

Έφτασε τις τρεις νίκες στη φετινή διοργάνωση η λιθουανική ομάδα

Η Ζαλγκίρις νίκησε 72-68 την Μπασκόνια σε ένα δραματικό ματς στα τελευταία λεπτά στη «Ζαλγκίριο Αρίνα» για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 3-10, αφήνοντας τους Βάσκους στο 4-9.

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς είχε το προβάδισμα μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου και έφτασαν στο +9 στην τέταρτη, όμως η Μπασκόνια με σερί 6-0 μείωσε στο -3 και το τρίποντο του Φοντέκιο έφερε το 71-68, όμως μία εύστοχη βολή του Κάβανο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Λεκαβίτσιους με 13 και Νέμπο, Καλνιέτις με 10 πόντους. Για τους Βάσκους, ξεχώρισαν οι Ινοκ με 13, Φοντέκιο με 12, Γκρέιντζερ με 11 και Πίτερς με 10 πόντους.

Καλό ξεκίνημα για τη Ζάλγκιρις, με τον Καλνιέτις να μοιράζει ασίστ για το 12-7 στο 5’. Ο Ινοκ με τις ενέργειες του στο λιθουανικό καλάθι βοήθησε τους Ισπανούς να μειώσουν στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου στο -2. Οι Βάσκοι είχαν 1/9 τρίποντα, είχαν όμως και 8 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα.

Στη δεύτερη περίοδο, οι 12 ασίστ του Λεκαβίτσιους και τα λίγα επιθετικά λάθη των πρωταθλητών Λιθουανίας έφεραν το 40-32 στη λήξη του ημιχρόνου, αφού ο Μπόλντγουιν δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους.

Στην τρίτη περίοδο, ο Αμερικανός γκαρντ βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση, έχοντας τη συμπαράσταση των Φοντέκιο και Σεντεκέρσκις, οπότε το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 51-46.

Στην τέταρτη περίοδο, ένα σερί 6-0 της Μπασκόνια έφερε το 61-57 στο 34' και ο Γκρέιντζερ το 63-60 στο 37', όμως ο Λεκαβίτσιους πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο Φοντέκιο μείωσε σε 71-68, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, μετά το άστοχο τρίποντο του Γκρέιντζερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 40-32, 51-46, 72-68

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 4 (2/5 σουτ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Μπλάζεβιτς 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λεκαβίτσιους 13 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νίμπο 10 (6 ριμπάουντ), Καλνιέρις 10 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μινιότας 2, Μιλάκνις 6 (2), Ντράγκιτς, Στρέλνιεκς 5 (1/6 τρίποντα), Κάβανο 9 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 5 (8 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Πίτερς 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Μπάλντουιν 7 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Σεντεκέρσκις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 11 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Φοντέκιο 12 (1), Ίνοκ 13 (6/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκιεντράιτις 6 (1), Νόκο 2, Κούρουτς