Πέρασε και από τη Βαλένθια το «τρένο» της αήττητης Ρεάλ Μαδρίτης!

Οι Μαδριλένοι πέρασαν από τη «La Fonteta» (73-76) συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους!

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε... σκούρα στον ισπανικό εμφύλιο με τη Βαλένθια, ωστόσο, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές, οι Μαδριλένοι πέρασαν από τη «La Fonteta» (73-76) συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους!

Το ματς:

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο και επιθετικό μπάσκετ προσφέροντας απλόχερα θέαμα στο κοινό της «La Fonteta». Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε καλύτερα στο ματς με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 9-5 και λίγο αργότερα με 16-11, προτού απαντήσει η Βαλένθια με τον εξαιρετικό Μπράντον Ντέιβις για το 21-21 στο 8’. Μάλιστα, ο 32χρονος σέντερ πέτυχε πέντε ακόμα πόντους στο φινάλε, φτάνοντας τους 18 στο δεκάλεπτο (!), με τις «νυχτερίδες» να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 26-24.

Βάζοντας τον κόσμο στην εξίσωση του ματς, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πηγαίνοντας έτσι για πρώτη φορά στο ματς στο +8 και το 37-29 στο 14’. Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν στη συνέχεια και με τα τρίποντα των Καμπάτσο, Γιουλ, Ρούντι Φερνάντεθ και Γιαμπουσέλι στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, μπόρεσαν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-43.

Αποφασισμένη να αντιστρέψει την κατάσταση και να επιβάλει τον δικό της ρυθμό, μπήκε η Ρεάλ Μαδρίτης στο τρίτο δεκάλεπτο. Και μάλιστα το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό, αφού από τη μία ο Έντι Ταβάρες έκανε... πλάκα στα ριμπάουντ και στα μπλοκ (3 στην περίοδο), ενώ από την άλλη, οι Χεζόνια και Ντεκ κυριαρχούσαν στο επιθετικό κομμάτι. Κάπως έτσι, η πρωταθλήτρια Ευρώπης μπόρεσε σταδιακά να φέρει τούμπα το ματς και να πάρει το προβάδισμα με 60-57 στο 26'. Ο Οτζελέγε ξεκόλλησε επιθετικά τη Βαλένθια για το 60-60, με το μεγάλο τρίποντο του Χεζόνια στο τέλος να κάνει το 63-62 του δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, εκεί όπου παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +5 (62-67), η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 72-72, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ένα μεγάλο δίποντο του Καμπάτσο στα 33'' πριν το τέλος και δυο βολές του Αργεντινού λίγο αργότερα χάρισαν τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης με το τελικό 76-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-43, 62-63, 73-76.