Πέρασε από την Πόλη με σούπερ Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα!

Αρχή με μεγάλο διπλό

Δήλωση με το... καλημέρα στη νέα σεζόν της Euroleague πραγματοποίησε η νέα Μπαρτσελόνα των... γκαλάκτικος, καθώς πέρασε με σχετική άνεση από την έδρα της περσινής φιναλίστ, Αναντόλου Εφές με 74-64.

Κορυφαίος για την ομάδα του Πέσιτς ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς που πέτυχε 24 πόντους (4/8 τρίποντα), ενώ τον ακολούθησαν οι Ντιλέινι με 11 πόντους και 7 ασίστ και Ντέιβις με 10 πότνους και 5 ριμπάουντ.

Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πίτερς με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Μίσιτς με 14.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, τα προβλήματα που είχε στην οργάνωση του παιχνιδιού της η Εφές λόγω και της σημαντικής απουσίας του Λάρκιν, βοήθησαν την τρομερά ποιοτική, Μπαρτσελόνα να πάρει από την αρχή του ματς τα ηνία του σκορ και με τον Ντιλέινι να παίρνει... φωτιά στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 19-14.

Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι Καταλανοί με όπλο την άμυνά τους έβρισκαν ρυθμό και στην επίθεση, με τον Οριολά στα 2’41’’ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να δίνει για πρώτη φορά στην ομάδα διψήφια διαφορά (20-31). Η ομάδα του Αταμάν δεν μπορούσε να βρει σκορ, με την τραγική παρουσία των Σίνγκλετον, Σιμόν και Άντερσον να παίζει καθοριστικό ρόλο. Η διαφορά έκλεισε στο +11(26-37) για την Μπαρτσελόνα, με τον Μίσιτς να σκοράρει στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η διαφορά αντί να μειώνεται αυξανόταν συνεχώς και μάλιστα στο 22’ έφτασε στο +16 για τους φιλοξενούμενους (26-42), ωστόσο κάπου εκεί λειτούργησε και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης για την περσινή φιναλίστ. Έσφιξε την άμυνά της, άρχισαν να μπαίνουν και κάποια σουτ από τον Μίσιτς, μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους (46-49). Μάλιστα, ο Άντερσον που τα είχε «σπάσει» (0/6 τρίποντα) έχασε την ευκαιρία με τρίποντο στο τέλος να ισοφαρίσει.

Ωστόσο, η αντίδραση των Καταλανών ήταν υποδειγματική, άρχισε την 4η περίοδο με σερί 7-0, στέλνοντας και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (46-56), οπότε κάπου εκεί η Εφές δεν είχε τη δύναμη και τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει, με την Μπαρτσελόνα να διαχειρίζεται χωρίς πρόβλημα τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 26-37, 46-49, 64-74

Αναντόλου Εφές (Αταμάν): Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκετσίμ 3 (1/5 τρίποντα), Ιλιασόγλου, Τουντσέρ 2, Πλάις 13 (3 ριμπάουντ), Μίσιτς 14 (4/13 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον (0/6 τρίποντα), Πίτερς 16 (4/5 τρίποντα), Ντάνστον 7 (3/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σιμόν (0/3 σουτ).

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 10 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάνγκα 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα 8 (2), Αμπρίνες, Χίγκινς 3 (0/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ντιλέινι 11 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Κούριτς (0/4 σουτ), Κλαβέρ 7 (1), Μίροτις 24 (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμιτς 6 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).