«Πάτησε» τον Ερυθρό Αστέρα και διατηρεί ελπίδες για οκτάδα η Μπασκόνια

Χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία

Με μεγάλη ευκολία και δίχως να συναντήσει κάποια αντίσταση, η Μπασκόνια επιβλήθηκε εντός έδρας με 87-67 του Ερυθρού Αστέρα για την 26η αγωνιστική της Euroleague. Στο 13-13 ανέβηκε το ρεκόρ των Βάσκων, που παραμένουν στο κυνήγι της εισόδου στα play-off, ενώ στο 7-19 έπεσαν οι Σέρβοι.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ο Γιουσούφα Φαλ με ρεκόρ καριέρας, πετυχαίνοντας 20 πόντους (προηγούμενο ρεκόρ οι 19 πόντοι). Διψήφιοι ήταν και οι Γκεντράιτις (14π.), Βιλντόζα (14π.) και Πολονάρα (12π.). Διασώθηκε ο Τζόρνταν Λόιντ με 14 πόντους από τον Ερυθρό Αστέρα (οι 13 εξ αυτών στο πρώτο ημίχρονο).

Με τον Πολονάρα πρωταγωνιστή στην επίθεση και τον Φαλ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-3 στην αρχή της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Λόιντ κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στο -5 μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (21-16). Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 14' έφθασε ξανά σε διψήφια διαφορά (31-20) , η οποία στο 17' εκτινάχθηκε στο +22 (42-20). Στο ημίχρονο το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 48-27, με την Μπασκόνια να έχει ουσιαστικά καθαρίσει ήδη την υπόθεση-νίκη.

Οι Σέρβοι έριξαν τη διαφορά στο -15 (48-33) μέσα στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους με δύο τρίποντα του Νταβίντοβατς, αλλά άμεσα η Μπασκόνια απάντησε και επανέφερε το ματς στα προηγούμενα δεδομένα (+24 στο 26'). Στο 30' οι Βάσκοι προηγούνταν με 66-48. Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει μέχρι το τέλος ο Ερυθρός Αστέρας ήταν να φτάσει στο 71-58 στο 34', αλλά ένα σερί 5-0 της Μπασκόνια έβαλε τέλος στην οποιαδήποτε ελπίδα επιστροφής του στο ματς. Ο νικητής είχε κριθεί και απένεμε το τελικό σκορ, το οποίο ήταν το 87-67 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-27, 66-48, 87-67.