«Πάτησε» τη Βιλερμπάν και αγκαλιάζει την οκτάδα η Ζενίτ!

Με… μάτι που γυαλίζει η ομάδα του Πασκουάλ και «σκυλίσια» άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο παρέσυρε τη Βιλερμπάν

Ζενίτ για οκτάδα! Με… μάτι που γυαλίζει η ομάδα του Πασκουάλ και «σκυλίσια» άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (σ.σ. μόλις 16 πόντοι παθητικό), παρέσυρε τη Βιλερμπάν (87-53) και ανέβηκε στο 18-14.

Πλέον, οι Ρώσοι γνωρίζουν ότι με «2 στα 2» στα ματς που απομένουν, θα έχουν σίγουρη μια θέση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης και δεν θα μπλέξουν σε σενάρια και ισοβαθμίες.

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Μπάρον (15 πόντοι με 4/5 τρίποντα), Χόλινς (15 πόντοι) και Πάνγκος (10 πόντοι, 8 ασίστ). Από την απογοητευτική Βιλερμπάν διασώθηκε ο Λάιτι (12 πόντοι).

Η Ζενίτ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και απέκτησε προβάδισμα (11-4 στο 4’), εκμεταλλευόμενη τους Μπλακ και Τόμας. Από την άλλη, η Βιλερμπάν «ψαχνόταν» επιθετικά και ήταν αρκετά άστοχη στα πρώτα λεπτά. Γι’ αυτό και δεν κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους στο +5 (20-15).

Στη 2η περίοδο, οι Γάλλοι βελτιώθηκαν αισθητά και βρήκαν λύσεις: με μπροστάρηδες τους Γουόλτον και Χάουαρντ, έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-3 και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (28-29 στο 15’). Με τον Μπάρον να παίρνει τ’ όπλο του, η ομάδα του Πασκουάλ αντέδρασε άμεσα και ανέκτησε το προβάδισμά της, ενώ έκλεισε το ημίχρονο έχοντας διαφορά 4 πόντων (41-37).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα… ρόλο, αφού η Ζενίτ κυριάρχησε απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Με εφαλτήριο την άμυνα και τον Πάνγκος να την καθοδηγεί μαεστρικά στην επίθεση, έτρεξε 15-2 και εκτοξεύτηκε στο +17 (56-39) στο… άψε-σβήσε.

Από την άλλη, οι παίκτες του Πάρκερ έβλεπαν το καλάθι σαν… κουμπότρυπα και δεν κατάφεραν να κυνηγήσουν τους γηπεδούχους στο σκορ. Στο φινάλε της 3ης περιόδου, ανέλαβε δράση ο Γκουντάιτις, που έφερε τη ρωσική ομάδα στο +23 (66-43)!

Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, από τη στιγμή που οι Γάλλοι συνέχισαν να είναι εκνευριστικά άστοχοι. Την ίδια ώρα στην ομάδα του Πασκουάλ, ο Χόλινς πήρε τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του και εκτελούσε από… παντού. Το τελικό 87-53 χάρισε το 18ο ροζ φύλλο αγώνα στη Ζενίτ, που αγκαλιάζει την οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 66-43, 87-53.