Πάτησε γκάζι στο φινάλε και πέρασε από τη Βιτόρια η Ζενίτ!

Χάρη σε ένα τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο, η Ζένίτ έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Μπασκόνια

Συνέχεια στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις έδωσε η Ζενίτ, που χάρη στο εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο έφυγε με σπουδαίο διπλό από τη Βιτόρια και την έδρα της Μπασκόνια (82-90) για την 24η αγωνιστική της Euroleague!

Με τους δύο Αμερικανούς της γκαρντ, Μπίλι Μπάρον (24 πόντοι) και Τζόρνταν Λόιντ (23 πόντοι) σε τρομερή βραδιά, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πανηγύρισε την έκτη νίκη της στα τελευταία επτά παιχνίδια και 14η της σεζόν, παραμένοντας στην 4η θέση και στη μια νίκη διαφορά από την τρίτη Αρμάνι Μιλάνο.

Για τους Ισπανούς που έφτασαν τις τέσσερις διαδοχικές ήττες και υποχώρησαν στο 7-15, ξεχώρισαν Μπόλντγουιν και Ενόκ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, με τον Μπόλντγουιν να ηγείται της επίθεσης και να στέλνει την ομάδα του στα μισά της πρώτης περιόδου στο +8 (15-7). Μετά το νωθρό διάστημα, η Ζενίτ βρήκε ανέβασε «στροφές» με τους Λόιντ και Μίκι να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -2 και το 24-22.

Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο δεύτερο, οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά και με ένα γρήγορο 12-3 ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή και στο +11 (36-25 στο 14'). Κάπου εκεί ήρθε η αγωνιστική «έκρηξη» του Μπίλι Μπάρον ο οποίος με 11 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο - τρία τρίποντα - μείωσε για τους Ρώσους στην ελάχιστη τιμή (41-40 στο 18'), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 50-44.

Διαφορετικό σκηνικό στο δεύτερο μέρος, με τους Ρώσους να βρίσκουν τον καλό τους εαυτό και να φτάνουν στο ροζ φύλλο αγώνα. Με τους Τζόρνταν Λόιντ και Μπίλι Μπάρον σε πρώτο πλάνο, πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 27' (54-55) με την Μπασκόνια να αντιδρά και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +2 και το 64-62.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η Ζενίτ πήρε «φωτιά» στην επίθεση (28 πόντους στο δεκάλεπτο) και με ένα επιμέρους 14-2 στις αρχές του δεκαλέπτου ξέφυγε με +11 (68-79). Το... νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους Ρώσους, οι οποίοι κάνοντας τα αυτονόητα έφτασαν στη νίκη με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-44, 64-62, 82-90.