Πάτησε γκάζι μετά την πρώτη περίοδο η Μπάρτσα, συνέτριψε τη Ζενίτ και συνεχίζει αλάνθαστη

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Μίροτιτς (20 πόντοι σε 15’) και Ντέιβις (11 πόντοι), με 4 πόντους και 4 ασίστ ολοκλήρωσε το ματς ο Καλάθης

Πιο εύκολα απ’ όσο περίμενε, η Μπαρτσελόνα καθάρισε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη Βαρκελώνη (84-58) και παραμένει αήττητη στη φετινή Ευρωλίγκα (5-0).

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πάτησε το γκάζι μετά την πρώτη περίοδο και δεν επέτρεψε στους Ρώσους να ελπίζουν.

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Μίροτιτς (20 πόντοι σε 15’) και Ντέιβις (11 πόντοι), με 4 πόντους και 4 ασίστ ολοκλήρωσε το ματς ο Καλάθης.

Από την άλλη, η Ζενίτ υποχώρησε στο 3-2, ενώ δεν είχε ούτε έναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων!

Η Ζενίτ ξεκίνησε… φουριόζα και προηγήθηκε 7-2 στο πρώτο τετράλεπτο, εκμεταλλευόμενη τη μουδιασμένη εκκίνηση της Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και ισορρόπησαν, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με καλάθι του Κούριτς, που τους έφερε στο +1 (20-19).

Στο 2ο δεκάλεπτο όμως οι «μπλαουγκράνα» έκαναν… όργια και επωφελήθηκαν από την υπεροχή τους κοντά στο καλάθι: με σερί 14-0 εκτοξεύτηκαν στο +15 (36-21 στο 15’). Η ομάδα του Πασκουάλ έδειχνε ανίκανη να αντιδράσει, αφού είχε υποστεί επιθετικό μπλακ άουτ. Φυσικό κι επόμενο να βρεθεί στο -17 στο φινάλε του ημιχρόνου (44-27).

Στην 3η περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους Ρώσους, αφού ο Μίροτιτς ήταν ασταμάτητος και πυροβολούσε από παντού. Ο ηγέτης της Μπάρτσα έφερε την ομάδα του στο +27 (62-35 στο 28’), έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Ντέιβις. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Καταλανούς να έχουν βάλει το νερό στο αυλάκι και τις βάσεις για την επικράτησή τους (66-41).

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους προπονητές των δύο ομάδων να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετές «ρεζέρβες». Το τελικό 84-58 χάρισε στους «μπλαουγκράνα» το 5ο ροζ φύλλο σε ισάριθμους αγώνες στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-27, 66-41, 84-58.

Μπαρτσελόνα-Ζενίτ 84-58