Πάρτι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Βαλένθια με σούπερ Τζέιμς και Χίλιαρντ!

Το δικό της μήνυμα στους σφετεριστές του θρόνου της έστειλε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία συνέτριψε 96-71 τη Βαλένθια στην Ισπανία και μπήκε με το δεξί στη φετινή Ευρωλίγκα!

Μάικ Τζέιμς και Ντάρουν Χίλιαρντ βρέθηκαν σε μεγάλη βραδιά και καθοδήγησαν μαεστρικά την «ομάδα του στρατού» έχοντας 20 πόντους (με 7/7 εντός παιδιάς), 5 ασίστ και 22 πόντους και 4 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Στην αντίπερα όχθη, οι Μπροκ Μότουμ (12 πόντοι), Μάικ Τόμπεϊ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (12 πόντοι) ήταν αυτοί που διασώθηκαν για τις «νυχτερίδες» στο πρώτο ματς μετά την επιστροφή τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν με… άγριες διαθέσεις από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν 11-2 στο 3’, ενώ συνέχισαν να έχουν σταθερό προβάδισμα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (17-24).

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ωστόσο οι παίκτες του Ιτούδη απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και περιορίστηκαν από την πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων, που μείωσαν σε απόσταση βολής (29-32 στο 15’).

Κάπου εκεί πήραν μπρος όμως οι Τζέιμς και Χίλιαρντ, που σημείωσαν 13 πόντους συνολικά και έφεραν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο +12 (38-50) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και καθάρισαν τη νίκη. Με τους δύο Αμερικανούς γκαρντ να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος, έφτασαν μέχρι και το +22 (47-69 στο 25’).

Στο δεύτερο κομμάτι του τρίτου δεκαλέπτου μπήκε στην εξίσωση και ο Κλάιμπερν, με τους Ρώσους να έχουν «αέρα» 22 πόντων (54-76) στο 30’.

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, καθώς η ομάδα του Ιτούδη δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στη Βαλένθια. Με τον Έλληνα τεχνικό να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτών του, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε… συντήρηση και έφτασε απλά στο τελικό 71-96.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 38-50, 54-76, 71-96.