Παλικαρίσιο «διπλό» της Μπάγερν στο Βελιγράδι

Χάρη σε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση του Ιβ Μπόλντγουιν

Χάρη σε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση του Ιβ Μπόλντγουιν, η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (78-76) για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ανέβηκε και πάλι στις θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας.

Πιο συγκεκριμένα, παρόλο που οι Σέρβοι είχαν το προβάδισμα με τον Τζόρνταν Λόιντ, η μαγική βραδιά του Αμερικανού πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού και νυν των Βαυαρών, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του που ανέβηκε στο 17-10, με τους γηπεδούχους να πέφτουν 7-20.

Η Μπάγερν ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο βασιζόμενη σε μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση του Τζάλεν Ρέινολντς. Παρόλα αυτά ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε κάποιους πόντους κυρίως με τον Τζόρνταν Λόιντ και έτσι δεν έχασε την επαφή με το σκορ (10-15). Στη συνέχεια ο Αμερικανός του Σέρβων ανέβασε ρυθμό, φτάνοντας του 15 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους αναμενόμενα να παίρνουν προβάδισμα (35-31).

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς κάπως ισορρόπησε, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν ελαφρώς τη διαφορά (57-50) και να αποκτούν προβάδισμα για τη νίκη. Παρόλα αυτά, λογάριασαν χωρίς των Ιβ Μπόλντγουιν, ο οποίος με τους 27 πόντους πήρε από το χέρι τους φιλοξενούμενους και τους οδήγησε στο θετικό αποτέλεσμα (76-78).