Ολυμπιακός: «Γονάτισε» από τα τρίποντα της Μπαρτσελόνα

Δεν μπορούσε να περιορίσει την ευστοχία τω Ισπανών

Οι απουσίες και η… εκνευριστική ευστοχία της Μπαρτσελόνα έξω από τα 6,75μ. λύγισαν τον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε 77-68, μέσα στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν ακόμη και στο -15 (20-35), στο 14', ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να κάνουν την ανατροπή, πηγαίνοντας εκείνοι ακόμη και στο +7 (66-59), στο 35'. Εκεί, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έμειναν από δυνάμεις, με τους Καταλανούς να ήταν πιο φρέσκοι και να τρέχουν ένα καθοριστικό 14-0, που τους «κλείδωσε» τη νίκη.

Με 15/26 τρίποντα ολοκλήρωσαν το ματς οι «μπλαουγκράνα», έχοντας για κορυφαίους τους Νικολάς Λαπροβίτολα και Άλεξ Αμπρίνες με 17π. και 16π. αντίστοιχα.

Από τους Πειραιώτες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμας Γουόκαπ με 14 πόντους, με τον Άλεκ Πίτερς να προσθέτει 11π. και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ 10π. Ντεμπούτο για τον Ίγκνας Μπραζντέικις με 4 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με αρκετά λάθη μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στην αναμέτρηση, με την Μπαρτσελόνα να τα εκμεταλλεύεται και με τους Βέσελι και ντα Σίλβα να ξεφεύγει στο +6 (5-11), στο πρώτο πεντάλεπτο.

Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες ήταν ακόμη πιο άστοχοι με τους Κάλινιτς και Βέσελι να συνεχίζουν τη… ζημιά και έτσι οι Καταλανοί να πηγαίνουν στο +12 (11-23), στο 9’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Μπαρτζώκα έσφιξε αμυντικά και με Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου έκλεισε με σερί 6-0 την πρώτη περίοδο (16-23).

Ο Ολυμπιακός δεν είχε… αντίδοτο στην εξαιρετική περιφέρεια της Μπαρτσελόνα στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τα τρίποντα των Αμπρίνες, Πάρκερ και Λαπροβίτολα να στέλνουν τη διαφορά στο +15 (20-35), στο 14’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τα… πατήματά τους. Με τον Μπραζντέικις να παίρνει το «βάπτισμα του πυρός» και να βοηθά αρκετά στην άμυνα, όπως και ο Παπανικολάου, οι Πειραιώτες «μπλόκαραν» τους Καταλανούς, ενώ παράλληλα έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-3 (32-38), μέχρι το 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο ένα καλάθι του Λαπροβίτολα και ένα του Μιλουτίνοφ διαμόρφωσαν το 34-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Με ακόμη περισσότερη ενέργεια στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος και με τον Κάναν να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση έκανε επιμέρους σκορ 10-2, για το προβάδισμα (44-42), στο 23’. Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήρθε από την περιφέρεια με Λαπροβίτολα και Γιοκουμπάιτις και σερί 8-0, για το +6 (44-50), στο 25’. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν νέα αντίδραση και με Γουόκαπ και Μιλουτίνοφ έτρεξαν σερί 10-0, για το +4 (54-50), στο 28’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες δεν πέτυχαν άλλο καλάθι, με τα τρίποντα των Πάρα και Λαπροβίτολα να βάζουν ξανά μπροστά (54-56), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με καλές άμυνες (με κλεψίματα και εξασφάλιση του ριμπάουντ) ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, ο οποίος στην επίθεση βρήκε μεγάλα σουτ από Πίτερς, Μπραζντέικις και Γουόκαπ, για το +7 (66-59), στο 35’. Ακολούθησαν απανωτά λάθη από τους «ερυθρόλευκους», με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει πάλι τρίποντα με Σατοράνσκι και Αμπρίνες, με αποτέλεσμα να κόψει τα… πόδια των παικτών του Μπαρτζώκα και να τρέξει σερί 14-0, για το +7 (66-73), στο 39’. Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 68-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77